W dniach 18-24 sierpnia 2008 r. odbędzie się 3. edycja HAJDPARKU organizowanego przez Teatr Wytwórnia w Warszawie.
HAJDPARK to ogólnopolski przegląd twórczości teatrów instytucjonalnych i niezależnych i święto współczesnej sztuki scenicznej na warszawskiej Pradze. W ciągu siedmiu wieczorów zostanie wystawionych 12 przedstawień, w tym wyróżniony w tegorocznym finale XIV Konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej spektakl NIC CO LUDZKIE Sceny Prapremier InVitro. Lubelski zespół sięgnął po zeznania świadków pogromu kieleckiego, więźniów KL Auschwitz-Birkenau oraz fragmenty książki Jana Tomasza Grossa „Strach” i stworzył przejmujący spektakl, rozgrzebujący to, co zostało w Polsce przemilczane. III edycja HAJDPARKU zaprezentuje widzom trzy gorące premiery: JACKIE. ŚMIERĆ I KSIĘŻNICZKA, FALING oraz LAODAMIA.
JACKIE. ŚMIERĆ I KSIĘŻNICZKA Teatru Dramatycznego z Olsztyna to spektakl wg dramatu Elfriede Jelinek, austriackiej laureatki literackiej Nagrody Nobla. FALING jest autorskim dziełem dwóch aktorów Teatru Dramatycznego z Płocka, którzy pod szyldem Teatru Per Se zgłębiają psychikę samobójcy. Przedstawienie LAODAMIA wg dramatu Stanisława Wyspiańskiego zrealizowane przez Teatr Dramatyczny w Warszawie to próba oswojenia widzów ze śmiercią najbliższych i historią żałoby.
Nie zabraknie dobrych znajomych HAJDPARKU – sceny witkacego.wro, która w ramach odważnego projektu CZERWONE NIE PARZY zaprezentuje trzy sztuki z rewolucyjnym sztandarem w tle, a także maszewskiego Teatru Krzyk z obsypanym wieloma nagrodami spektaklem GŁOSY. W trzyczęściową podróż po tajemniczym budynku, w którym każde pomieszczenie kryje mroczną historię, wprowadzą widzów aktorzy teatru Ad Spectatores z Wrocławia, a o fascynacji cyberpunkiem i czarnym kryminałem opowie Teatr Masarnia w spektaklu NOVALITKA rodem z filmów Tarantino. Ostatniego dnia Hajdparku odrobiną absurdu upoi widzów RUM A VODKA – przedstawienie Teatru Kontra ze Słowacji.
Marcin Zawada, koordynator przeglądu:
Przyzwyczailiśmy widzów naszego przeglądu, że pokazujemy głównie współczesną dramaturgię, spektakle reagujące na aktualne problemy społeczne. Tak będzie i w tym roku. Nie zabraknie trudnych tematów i rozliczeń – pojawi się kwestia żydowska, spektakle rozprawią się z komunizmem, postkomunizmem, neoliberalizmem, rewolucją, anarchią… Będzie nowoczesne odczytanie Wyspiańskiego, a także bezkompromisowy spektakl na podstawie dramatu Elfriede Jelinek.
Pokażemy też współczesny fotoplastikon. Będzie to instalacja fotografii stereoskopowych Pawła Świątka. Na kilkudziesięciu specjalnie skonstruowanych aparatach widzowie zobaczą magiczne nocne zdjęcia.
Tak więc, jeśli mówimy HAJDPARK, to znaczy, że nie boimy się żadnego tematu. Nie mogę obiecać wygodnych foteli i rozrywki, mogę zagwarantować ciekawe autorskie spektakle, dużo wrażeń i dużo materiału do przemyśleń..
HAJDPARK to więcej niż przegląd teatralny – przez cały tydzień w letnim ogródku Teatru Wytwórnia odbywać się będzie slajdshow fotograficzny i malarski. Poza fotografikami, swoje prace pokażą studenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, nowojorski malarz Erik Von Ploennies, surrealistka z Waszyngtonu Marina Reiter, młody turecki artysta Candas Sisman, a także znakomita wokalistka z Kanady Issa (Jane Siberry). Podczas HAJDPARKU odbędzie się europejska premiera muzycznego projektu amerykańskiego wokalisty Edwarda Randazzo z meksykańskim muzykiem The Gift of Vision. W galerii teatru zostanie zaprezentowana oryginalna instalacja Pawła Świątka zatytułowana still-night – fotografia stereoskopowa.