• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Muzyka
  • Teatr

V Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensemble

  • Ownetic
  • 2008-08-11

W środę, 13 sierpnia 2008 r, w Zamku Książ w Wałbrzychu rozpoczyna się jubileuszowa, piąta edycja Festiwalu „Ensemble”. Najwybitniejsze indywidualności polskiego teatru oraz wirtuozowie muzyki kameralnej przez dziesięć dni będą pracować ze studentami, by następnie efekty wspólnych warsztatów zaprezentować publicności. 22 sierpnia w komnatach zamkowych będzie można obejrzeć przedstawienia przygotowane przez Wojciecha Malajkata i Beatę Fudalej, natomiast 23 sierpnia Fe-stiwal uświetni występ z udziałem wybitnego skrzypka, członka szwajcarskiego Stradivari Quartett, Bartłomieja Nizioła, który odbędzie się w Szkole Muzycznej w Wałbrzychu.

ensemble_fot_m_szczepanski005_485Fot. M. Szczepański

Formuła Festiwalu „Ensemble” jest niespotykana w Europie i cieszy się wielkim powodzeniem wśród uczestników i publiczności z całego świata. Do udziału zapraszani są wybitni artyści – profesorowie. Swój udział w Kursach Interpretacji, będących nierozłączną częścią Festiwalu, zgłaszają studenci uczelni muzycznych z całego świata. Wielką innowacją jest to, iż profesorowie, oprócz indywidualnych konsultacji, zasiadają w zespołach razem ze studentami. Daje to młodym muzykom niepowtarzalną szansę grania wraz z wielkimi artystami, wspólnej pracy nad utworem, a przede wszystkim dyskusji nad jego interpretacją. Jest to także okazja do rozwijania talentów, wymiany doświadczeń, kontaktów, umiejętności współpracy, a także poznawania innych kultur.

Od tegorocznej edycji formuła Festiwalu zostaje poszerzona pokrewną dziedzinę, którą jest teatr. Organizatorzy planują przełożenie idei zastosowanej w części muzycznej Festi-alu na działalność aktorską. W efekcie zaproszono wybitne postaci polskiego teatru i kina do pracy scenicznej ze studentami: Wojciecha Malajkata, Beatę Fudalej i Zbigniewa Zamachowskiego (gościnnie), którzy z wielkim entuzjazmem podeszli to tego wyjątkowego w Polsce pomysłu.

ensemble_fot_m_szczepanski005_485Fot. M. Szczepański

– Naszą ideą jest to, by festiwal odzwierciedlał ducha zawartego w słowie ensemble (fr. „razem”) – mówi Katarzyna Markowicz, dyrektor Festiwalu i prezes Fundacji „Ensemble” – Teatr to również dziedzina swymi korzeniami wpisująca się w zakres sztuk kameralnych – sam bowiem pierwotny termin kammerspiele odnosił się właśnie do małych form teatral-nych, później dopiero, poprzez porównanie, został przeniesiony na muzykę.

ensemble_fot_m_szczepanski005_485Fot. M. Szczepański

– Mamy również nadzieję, – dodaje Katarzyna Markowicz – że dwa istniejące w ramach Festiwalu „Ensemble” kursy – muzyczny i teatralny – będą wzajemnie łączyć się i przeplatać, a studenci i profesorowie będą inspirować się nawzajem oraz czerpać ze swoich umiejętności i doświadczeń. Aktorzy będą bowiem mogli wykorzystać przygotowywane przez młodych muzyków utwory jako ilustrację dramatów, natomiast powstałe w wyniku pracy nad sztuką krótkie etiudy, będą mogły urozmaicać przebieg koncertów.

Profesorowie – muzyka:

  • Niklas Sivelöv (Szwecja), fortepian
  • Bartłomiej Nizioł (Polska, Szwajcaria), Stradivari Quartett, skrzypce
  • Szymon Krzeszowiec (Polska), Silesian Quartet, skrzypce
  • Marcin Markowicz (Polska), Lutosławski Quartet, skrzypce
  • Piero Massa (Włochy), altówka
  • Piotr Janosik (Polska), Silesian Quartet, wiolonczela

Profesorowie – teatr:

  • Beata Fudalej (Polska), Teatr Narodowy w Warszawie
  • Wojciech Malajkat (Polska), Teatr Narodowy w Warszawie
  • Zbigniew Zamachowski (Polska), Teatr Narodowy w Warszawie (gościnnie)

ensemble_fot_m_szczepanski005_485Fot. M. Szczepański

V Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensemble
Kursy Interpretacji Muzyki Kameralnej
Warsztaty Aktorskie im. Jerzego Grzegorzewskiego
Zamek Książ, Wałbrzych
13.08 – 24.08.2008

Poprzedni artykuł
  • Sztuki wizualne

Wystawa zbiorów Tarnowskich z Dzikowa

  • Ownetic
  • 2008-08-11
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
  • Teatr

3. Praski Przegląd Teatralny HAJDPARK

  • Ownetic
  • 2008-08-11
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Wianki – Święto Muzyki 2019 (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Koncerty
  • Muzyka

Kolejni artyści w składzie Wianków w Krakowie

  • 2019-05-20
Zbigniew Preisner (źródło: materiały prasowe/Prestige MJM)
Wyświetl artykuł
  • Koncerty
  • Muzyka

Urodziny wybitnego kompozytora. Zbigniew Preisner kończy 64 lata

  • 2019-05-20
Tomasz Konieczny Preludium premierowe: Moniuszki Śpiewnik Symfoniczny (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Muzyka
  • Teatr

Tomasz Konieczny w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

  • 2019-05-15
Kiedy Bóg śpi, reż. Till Schauder (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film
  • Muzyka

Kino, Wawel & rock and roll – Muzyka na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym

  • 2019-05-15
Plakat 9. edycji festiwalu Musica Electronica Nova (17–25 maja 2019 r.) (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Muzyka

9. edycja festiwalu Musica Electronica Nova

  • 2019-05-15
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Literatura
  • Teatr

X Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy

  • 2019-05-06
XVIII Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego, fot. Piotr Droździk (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Muzyka

Finałowa gala XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Ady Sari

  • 2019-05-06
Plakat serialu „Pasjonaci” w reż. Artura Dziurmana (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Teatr

Casting osób z dysfunkcją wzroku do serialu „Pasjonaci”

  • 2019-05-05

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.