W sobotę, 23 sierpnia 2008 o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się wernisaż Galerii Bezdomnej w ramach wystawy Efekt Czerwonych Oczu – Fotografia polska XXI wieku. Wystawa będzie czynna do 7 września 2008 roku.
Do udziału w Galerii Bezdomnej w CSW Zamek Ujazdowski zaproszony jest każdy fotografujący – i zawodowcy i amatorzy – kto tylko chce podzielić się swoimi pracami z szerszą publicznością. Jak zwykle w Galerii Bezdomnej wszystko jest dowolne i pozostawione decyzji samych autorów: tematyka, wielkość, ilość prac, technika ich wykonania oraz sposób prezentacji. Wystarczy przyjść ze zdjęciami i narzędziami do ich wieszania do CSW, "bezdomni galernicy będą mieli do dyspozycji całą przestrzeń zamkowych piwnic.
Wieszanie prac osób zainteresowanych udziałem w wystawie odbędzie się w sobotę, 23 sierpnia w godzinach 11 – 18.
Wystawę Galerii Bezdomnej w Zamku Ujazdowskim będzie można oglądać przez cały następny tydzień do niedzieli, 31 sierpnia wyłącznie w godzinach otwarcia CSW. W niedzielę 31.08 do godziny 17. Tego dnia od godz. 17 do 19 zabieranie prac przez autorów i demontaż wystawy.
Jednym z najciekawszych zjawisk z pogranicza fotografii amatorskiej, zawodowej, artystycznej był po roku 2000 projekt Galerii Bezdomnej. „Bezdomna” szybko stała się fenomenem nie tylko artystycznym, lecz także społecznym. Kolejne odsłony galerii, jak się okazało, integrowały środowisko młodych fotografów z całej Polski. Warto pamiętać, że Galeria Bezdomna była odpowiedzią na kryzys w jakim znalazła się fotografia polska przełomu wieków. Przewartościowanie środków produkcji (przejście od elitarnej, artystycznej fotografii analogowej do dostępnej nie tylko dla zawodowców fotografii cyfrowej) nie wiązało się z wytworzeniem nowych kanałów komunikacji z widzem. Internet nie spełniał oczekiwań ambitnych młodych twórców, a środowiskowe galerie okazały się niewydolne i odporne na nowe zjawiska. Fenomen Bezdomnej irytował uformowane wcześniej środowisko artystyczne swoją masowością i entuzjazmem uczestników. Stąd istotną wymowę miało wsparcie symboliczne udzielone projektowi przez Andrzeja Świetlika i Tomasza Sikorę, którzy osobiście zaangażowali się wraz z gronem współpracowników w animowanie Galerii. Chodziło o to, by cała rzesza twórczo zajmujących się tym medium ludzi, nie stała się autentycznie „bezdomna”. Przy okazji wystawy Efekt czerwonych oczu Galeria Bezdomna znajduje przestrzeń dla siebie w Centrum Sztuki Współczesnej, co stanowi kolejny, ważny etap w jej rozwoju.
Adam Mazur
Galeria Bezdomna to spontanicznie tworzone wystawy fotograficzne z udziałem każdego chętnego, w miejscach udostępnianych nam na ten cel na dzień, dwa lub tydzień (np. w opuszczonych wnętrzach przed remontem).
Temat, forma i ilość prezentowanych prac są indywidualną decyzją autorów. Dopuszczalna jest każda forma wystawiennicza, od zwykłej odbitki do instalacji. Impreza ma charakter nieformalny, rozwinęła się już w formę cyklicznych wystaw. Celem Galerii Bezdomnej jest umożliwienie prezentacji własnej twórczości wszystkim tym, którzy robią ciekawe zdjęcia.