12 września 2008 roku o godz. 18.00 w Galerii Lamelli w Krakowie odbędzie się wernisaż prac Kingi Ogórek Trip. Artystka prezentuje między innymi, specjalnie przygotowaną tę okazję, instalację. Praca skonstruowana ze zużytych torebek po herbacie i nawiązująca formą do kształtu namiotu, jest próbą stworzenia alternatywnej przestrzeni w stosunku do galeryjnego wnętrza. Kinga Ogórek zwraca uwagę na charakter czynności picia herbaty, na jej potencjał dostarczania przyjemności. Oczywiście herbata oraz proces parzenia muszą być odpowiednie.
Picie gorącego płynu pozwala na izolację od rzeczywistości, na znalezienie chwili dla siebie, na swobodne błądzenie myśli. Pod wpływem napoju możemy przenieść się w sferę niezwykłego odczuwania, wyostrzonej świadomości lub koncentracji. Artystka postanowiła zachować elementy herbacianych rytuałów. Z woreczków wysypuje zawartość, rozwija je i suszy. Poświęca pracy bardzo wiele czasu. Każdy maleńki fragment materiału przykłada do kolejnego i przyszywa. Spędza nad tą czynnością całe godziny i dni, medytuje. Nieskończone powtarzanie powoduje stan odmiennego funkcjonowania umysłu i zmysłów.
Przywiązanie do procesualności, monotonne wnikanie w strukturę rzeczy, jej długotrwałe tworzenie, przy jednoczesnym wnikliwym jej odczuwaniu i penetracji ujawnia się w wielu dziełach artystki. Z wywołanej podczas kontemplacji refleksji, wyłaniają się herbaciane struktury, które ukrywają intymne przeżycia artystki. Praca Skrypt tworzy rodzaj pamiętnika. W jej wnętrzu znajdują się niedostępne dla odbiorcy zapisane strony.
Widz zdecydowany na wejście w zaaranżowaną przestrzeń, otwiera się na doświadczenie intymności i zmysłowe przeżycia. Cechą charakterystyczną przygody zaoferowanej przez artystkę jest szczególne rozbudzenie zmysłów, ulotne przeżycie intensywności w kontakcie z rzeczywistością. Kinga Ogórek zaprasza do środka, aby pozostać, pobyć, zakosztować efemeryczności chwili i materii.
Kinga Ogórek ukończyła, dyplomem z rzeźby u prof. Christosa Mandziosa, ASP we Wrocławiu w 2005 roku. Studiowała także w ASP w Warszawie i Gdańsku oraz w Belas Arts w Porto w Portugalii. Zajmowała się ceramiką, małymi formami rzeźbiarskimi odlewanymi w brązie, rysunkiem. Już w okresie studenckich zainteresowała się analizą samego aktu tworzenia i procesualnością dzieła. Wykonuje instalacje, w których bardzo ważna jest efemeryczna, zmienna struktura pracy i jej wpływ na odbiorcę.
Wystawę można oglądać do 10 października
Galeria Lamelli, ul. Mikołajska 2, Kraków