20 września o godzinie 18.00 w Warszawie odbędzie się kolejne spotkanie poświęcone sztuce i demokracji organizowane przez Komunę Otwock.
W 5-odcinkowym cyklu MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja) Komuna Otwock wdaje się w rozważania na temat demokracji – tropi jej wynaturzenia i dokonuje apologii jej szczytowych ideałów. Po kolei zajmujemy się tematami: dlaczego demokracja jest najlepszym ze znanych nam rozwiązań społecznych; dlaczego łatwo przeradza się w autokrację; dlaczego chroni (lub nie) wolności człowieka; dlaczego posługuje się mitami, ułudami i socjotechniką; i wreszcie, jakie są nasze przypuszczenia co do kierunku, w którym zmierza system demokratyczny. Do artystycznych komentarzy kurator przedsięwzięcia, Krzysztof Żwirblis, zaprasza głośnych, interesujących artystów. Za każdym razem dwójka twórców poprzez swoje prace kontrapunktowo ustosunkowuje się do dominującego tematu. Każdemu zdarzeniu cyklu towarzyszy też dyskusja z ich udziałem.
Tematem trzeciego spotkania będą wolności obywatelskie. Na ten temat wypowiedzą się w swoich pracach Pola Dwurnik i Aleksandra Polisiewicz. Do udziału w dyskusji, którą poprowadzi kurator Krzysztof Żwirblis, zaproszona została: Ewa Majewska, filozofka i działaczka feministyczna.
Pola Dwurnik to wszechstronna artystka, która przede wszystkim maluje i rysuje. Jej rysunki przedstawiające anegdotyczne sytuacje z życia znajomych i świata sztuki (do niedawna stała rubryka w internetowym wydaniu artystycznego magazynu Obieg, wkrótce rysunki ukażą się drukiem jako dodatek do papierowej wersji pisma) przekazują złożoną prawdę o ludziach i środowiskach poszukujących źródeł rozwoju duchowego i utrzymania w tej specyficznej formie działalności. W zeszłym roku zaangażowana w polityczne przemiany wysyłała do znajomych internetowe plakaty wzywające do udziału w wyborach. Występowała na nich przebrana za różne osoby, których prawa i styl życia byłyby zagrożone w przypadku zwycięstwa prawicowych i populistycznych polityków. Jej prace prezentowane na wystawie – rysunki i wielkoformatowe obrazy – będą dotyczyły praw kobiet, swobody wyboru i ekspresji, także seksualnej.
Aleksandra Polisiewicz tworzy w różnych technikach (wideo, wizualizacje komputerowe, wydruki, fotografia, instalacje). Jedną z jej ostatnich dużych realizacji był projekt Wartopia, na który składały się wizualizacje rekonstruujące Warszawę według nazistowskich i stalinowskich planów, sprowadzających miasto do węzła komunikacyjnego między Rzeszą a kolonizowanym Wschodem (praca obecnie prezentowana w warszawskim CSW na wystawie Opowiedziane inaczej). Jej polityczne zaangażowanie było widoczne w pracy Cała naprzód ku skrajnej prawicy, którą zrealizowała wspólnie z Ewą Majewską. Feministyczne wątki znalazły się w ostatnim projekcie Polisiewicz na wystawie Odczarowanie, w którym użyła nazwisk kobiet sądzonych i straconych za swoją działalność oraz styl życia, poczynając od średniowiecza. Wątki te znajdą kontynuację w pracach przygotowywanych na wystawę w siedzibie Komuny Otwock. Będzie wśród nich interpretacja logotypu Kobiet na falach oraz komentarz do tego, co poprzedza specyficzne formy stosunków społecznych, czyli kulturowego imprintingu, wyrażony za pomocą własnych wersji ilustracji do znanych bajek.
Komuna Otwock: co-2-tygodnie-show
MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja)
Sztuka [z] demokracji: Odc. 3. WOLNOŚĆ
Kurator: Krzysztof Żwirblis, Pola Dwurnik, Aleksandra Polisiewicz
Warszawa, Lubelska 30/32