Do 26 września 2008 r. w Galerii Foksal w Warszawie można oglądać prace Koji Kamoji. Na wystawie artysta prezentuje grupę obrazów powstałych w latach 60. kiedy to razem z rodziną mieszkał w Pruszkowie. Jak sam wspomina, borykał się wówczas z wieloma przeciwnościami losu zarówno jako ojciec i mąż lecz również, i być może przede wszystkim, jako artysta. W szarej, pruszkowskiej codzienności powstały prace takie jak Tęcza (1965) czy cykl Na ścianę świątyni (1964/1965).
W realizacji tych abstrakcyjnych prac Kamoji posłużył się skrótem, syntezą. Co charakterystyczne dla jego twórczości, użył tu naturalnych materiałów takich jak: drewno, lniane płótno, metal, kamień. Cechuje je oszczędna kolorystyka, wyrafinowana prostota i wzajemne przenikanie estetyki kultur Zachodu, w której żyje i Wschodu, z której się wywodzi.
Również w sensie metafizycznym, duchowym prace te są syntezą tego czym jest natura, delikatnością, ulotnością i zarazem ogromną siłą. Są syntezą całego procesu kreatywnego artysty, pracy fizycznej i mentalnej. Są syntezą idei twórczej jaka nim kieruje, idei uwidocznienia tego co niewidoczne. Kamoji napisał kiedyś, iż dla niego zarówno w sztuce jak i w życiu, bardzo ważne jest odczuwanie powietrza i przestrzeni. Jego „obrazy drążone” są urzeczywistnieniem harmonii między tymi dwoma dwa elementami.
GALERIA FOKSAL
ul. Foksal 1/4
Warszawa