8 października rozpoczyna się XIII Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne w Lublinie i potrwają do 12 października.
W Roku Dialogu Międzykulturowego i Sezonu Polsko-Izraelskiego, program Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne oparty będzie o spektakle izraelskie i przedstawienia teatrów poruszające problematykę żydowską.
Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne, dzięki dwunastu poprzednim edycjom, ma ugruntowaną pozycję i wymieniany jest wśród pięciu najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce.
Poprzednie edycje udowodniły zarówno głęboki sens idei konfrontowania ze sobą różnych form teatralnej działalności, różnych kultur i wybitnych osobowości artystycznych z całego świata.
Podczas tegorocznego festiwalu w Lublinie zaprezentowane zostaną m.in. spektakle Teatru Company Jerusalem, The Ocean of Sugar, Seminar Hakibutz. Obok teatrów z Izraela wystąpią także zespoły z Europy Zachodniej, Rosji i Polski. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. spektakle Teatru Stary Dom, Teatru Satyry na Wasilewskiej, Van Dick, Turbiasz & Dehollander, Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka, Teatru Polskiego z Bielska Białej i lubelskich Teatru Provisorium i Kompanii Teatr oraz Sceny Prapremier InVitro.
Festiwal ma pokazać spektakle dotykające problematyki Shoah, współczesnych problemów społecznych i politycznych w Izraelu, jak też na przykład zaprezentować własny obraz współczesnej rosyjskiej diaspory. Część prezentowanych spektakli będzie miała charakter prapremierowy (dramaty Tadeusza Słobodzianka i Ludmily Ulickiej).
W programie festiwalu nie zabraknie imprez towarzyszących, koncertów, wystaw, prezentacji literatury i filmów, oraz sesji poświęconej problematyce zagłady Żydów w Polsce i obecnością tego tematu w polskim teatrze.