Do 12 października na terenie KWK Katowice będzie można zwiedzać wystawę Gwarek 58. Powroty. Gwarek 58 była jedną z wielu działających w drugiej połowie XX wieku amatorskich grup plastycznych na Śląsku. Liderem grupy był grafik Józef Rockstroch. Należeli do niej również m.in. grafik Jan Nowak, malarz, grafik i rzeźbiarz w węglu Franciszek Kurzeja oraz grafik i malarz Rudolf Riedel. Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt prac zarówno mistrzów jak i uczniów.
Grupy takie jak Gwarek 58 działały praktycznie przy każdej kopalni i większym zakładzie pracy, wspierane opieką merytoryczną i organizacyjną przyzakładowych domów kultury. Jedne przetrwały do dzisiaj, inne już dawno zostały zapomniane. Ale Gwarek pośród wszystkich tych grup wyróżniał się z dwóch powodów: po pierwsze była to grupa nieformalna, składała się z kilku twórców pracujących w tym samym czasie na kopalni Katowice, ale tworzących samodzielnie, bez prowadzącego zajęcia instruktora, bez profesjonalnego artysty, będącego opiekunem merytorycznym. Drugim wyróżnikiem było zamiłowanie do grafiki – jak w żadnej innej grupie na Śląsku, prawie wszyscy jej członkowie za główny środek wyrazu obrali sobie linoryt.
Obecnie formalnie grupa już nie istnieje, ale Józef Rockstroh i Rudolf Riedel mieszkający w Niemczech, dalej sentymentalnie związani są ze Śląskiem, ciągle tworzą i w ich twórczości Śląsk zajmuje tak samo ważne miejsce. Nadal, mimo choroby, tworzy Franciszek Kurzeja. Jan Nowak wykonuje parę prac rocznie, często wystawia, jest znany w Polsce i zagranicą.
W 50-tą rocznicę powstania grupy, w chwili gdy powstaje nowa siedziba Muzeum Śląskiego na terenach byłej kopalni Katowice, nadszedł czas aby przypomnieć ludzi tworzących artystycznego ducha tego miejsca, których sztuka jest integralnie związana z naszym regionem.
W Galerii Sztuki Pogranicza wystawę oglądać można do 15 grudnia 2008 roku.
Kurator wystawy: Sonia Wilk