W dniach od 11 do 12 października w Gliwicach potrwają CYMESY ŻYDOWSKIEJ KULTURY – odsłona IV. Całe wydarzenie rozpocznie się warsztatami dla dzieci: Wierzenia i zwyczaje żydowskie oraz warsztatami tańca żydowskiego.
O godzinie 18.00 w Ruinach Teatru Miejskiego odbędzie się koncert Chór Synagogi pod Białym Bocianem z Wrocławia. Zespół powstał w kwietniu 1996 roku z zapału i inicjatywy Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Chór jest jedynym chórem synagogalnym w Polsce. Chór wykonuje utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną, ale także tradycyjne melodie żydowskie. Popularyzuje pieśni wybitnego kantora Moritza Deutch’a – wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego, twórcy tzw. niemieckiego stylu muzyki synagogalnej. Moritz Deutsch śpiewał wraz z chórem w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu w latach 1844-1889. W repertuarze ma również pieśni XIX wiecznego, wiedeńskiego kantora i kompozytora Salomona Sultzer’ oraz berlińskiego kompozytora Louisa Lewandowskiego.
O godzinie 20.00 w Ruinach Teatru Miejskiego odbędzie się koncert zespołu klezmerskiego z Krakowa Nazzar. Muzyków połączyła wspólna pasja i zainteresowanie muzyką klezmerską. Nazzar wykonuje tradycyjną muzykę klezmerską we własnych aranżacjach, wykorzystując motywy muzyki żydowskiej, bałkańskiej, galicyjskiej oraz oryginalne utwory w stylu klezmerskim. Muzyka, wykonywana przez Nazzar łączy w sobie formy tradycyjne i elementy improwizacji.
Skład zespołu
– Aleksander Tyrała – skrzypce,
– Konrad Ligas – akordeon,
– Mateusz Grzybek – kontrabas.
12 października 2008
– godz. 12.00 – Dawna Fabryka Drutu, Gliwice, ul. Dubois 22
Zabytki Kultury Żydowskiej – warsztaty
– godz. 16.00 – Dawna Fabryka Drutu, Gliwice, ul. Dubois 22
Rdestu jidysz – czy mówisz po żydowsku? – warsztaty języka jidysz
– godz. 19.00 – Ruiny Teatru Miejskiego
Rodzynki z migdałami – koncert galowy w wykonaniu Niny Stiller – piosenkarka, aktorka, tancerka, z równym powodzeniem występującą na scenie teatralnej, estradzie i w filmach. Reżyseruje własne recitale, pisze scenariusze i układa do nich choreografię. Jest laureatką wielu festiwali, nagradzaną najwyższymi notami. Nina Stiller korzysta równie chętnie z dorobku polskich twórców, jak i z repertuaru francuskiego, niemieckiego, oraz z przebogatych źródeł kultury żydowskiej, która w ostatnich latach zdominowała jej artystyczną działalność. Śpiewa w języku jidysz, po polsku, hebrajsku, aramejsku i w dialekcie jemenickim.
Rodzynki i migdały” to recital pieśni żydowskich. Ma on charakter spektaklu muzycznego śpiewanego w jidysz i w polskich przekładach Roberta Stillera.
IMPREZY TOWARZYSZĄCE:
– godz. 16.00 – Kino AMOK, Gliwice, ul. Wyszyńskiego 5
Żydowskie Motywy
zestaw filmów nagrodzonych na wielu festiwalach filmowych i pokazywanych w Warszawie
na 5. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Żydowskie Motywy:
– Miasteczko Kroke /The Town of Krakow – Polska 2007 (45′)
Reż.: Natalia Schmidt, Kuba Karyś, dokument
– Motyle / Butterflies – Holandia 2007 (12′)
Reż. Jaap van Heusden, krótka fabuła; scenariusz/script: Miron Ashkenazy
– Obcy VI/ Alien VI – Polska 2007 (20′)
Reż. Borys Lankosz, krótka fabuła
– Panna młoda (Bride) – Wlk.Brytania 2007 (15′)
Reż. Miri Shapiro, krótka fabuła
– Nieczysta / Impure – Wlk.Brytania 2007 (10′)
Reż. Dafna Sudri, krótka animacja