Nakładem wydawnictwa Iskry 4 października ukazała się książka Juliana Tuwima Pegaz dęba. Długo oczekiwane wznowienie wiekopomnego dzieła Juliana Tuwima, wydanego wcześniej w niewielkim nakładzie w 1950 roku. Pegaz dęba to doskonałe świadectwo mistrzostwa poety w dziedzinie humorystyki. Autor, znany ze swojej erudycji, ale i specyficznego poczucia humoru, w niezwykle zabawny sposób uzmysławia czytelnikowi, jak ciekawy jest język sam w sobie i że może służyć do zabawy, nie tylko do opisów rzeczywistości. Tuwim, przywołując szereg niebanalnych palindromów, kunsztownych rymów, zadziwiających kalamburów i innych absurdalnych językowych wynalazków, wprowadza czytelnika w magiczny świat, w którym słowa pokazują swoje zadziwiające oblicze.
To książka-legenda, […] to świadectwo niesamowitej erudycji i pasji niezwykłego człowieka, a przy tym kogoś, kto mógł uprawiać wszystkie gatunki językowe, nie tylko literackie. Kiedy czytam Tuwima, wszystko jedno co – wiersze dla dzieci, poematy, kabaretowe piosenki, humoreski – mam nieodparte wrażenie naturalnej łatwości słowa, które jest takie, jak powinno być, i tam, gdzie powinno. Tuwim mógł tak pisać, bo znał język. Był, jak sam pisał, znawcą języka, ale nie językoznawcą. Do językoznawców miał stosunek specyficzny. Zaproszony do konsultacji przy redagowaniu wielkiego Słownika języka polskiego, ułożył żartobliwe hasło e, rzetelnie językoznawczy tekst, którego nie można czytać bez głośnego śmiechu.
Jerzy Bralczyk
1 komentarz
książkę trzeba koniecznie kupić, nawet jeśli się ma stary egzemplarz sprzed prawie pół wieku. Pegazy latają teraz wysoko – ukazał się także drugi Pegaz – Barańzaka. Wysoko latają też palindromy, o czym przekonasz się na stronie
http://www.palindromy.pl
lub nabywając jedną z książek :
“Zagwiżdż i w gaz”, “Zaradny dynda raz”,
‘Żartem dano nadmetraż”