9 i 10 października w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu odbędą się spotkania dotyczące animacji w kontekście 60-lecia polskiej animacji.
9 października o godzinie 18:30
Marcin Giżycki – Animacja a nowe media: animacja totalna
Animacje, projekcje ruchomych obrazów, wyprzedziły wynalazek kinematografu. Urządzenia takie jak praksinoskopy czy zootropy, nie mówiąc już o Teatrze Optycznym Emila Reynauda, wyprzedziły filmy animowane realizowane na taśmie filmowej. Dzisiaj, wraz z rozwojem nowych mediów, animacja powraca do swoich korzeni, tworzenia iluzji ruchu, spektakli ruchomych obrazów bez filmu. Wykład ma na celu pokazanie, jak nowe wynalazki techniczne kształtowały sztukę animacji i obecnie przyczyniają się do jej oderwania od kina.
Marcin Giżycki jest historykiem sztuki i filmu, krytykiem i reżyserem.
Autor wielu książek i licznych artykułów. W swoim dorobku ma również kilka filmów. Współkuratorował wielkie retrospektywy polskiej animacji w Museum of Modern Art w Nowym Jorku i w Centre Pompidou w Paryżu. Dyrektor największego w Polsce festiwalu filmu animowanego Animator.
10 października o godzinie 18:30
Antologia polskiej animacji eksperymentalnej. Spotkanie z redaktorami i prezentacja publikacji
Rewelacyjna pozycja na polskim rynku audiowizualnym – trzeci album z wydawanej przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne serii poświęconej polskiemu filmowi animowanemu w wyborze Marcina Giżyckiego. W spotkaniu wezmą udział Marcin Giżycki i przedstawiciele PWA.
Animacja eksperymentalna to szerokie pojęcie, którym określa się różne formy filmu animowanego, przełamujące konwencje formalne i narracyjne. Niniejsza antologia jest zbiorem kilkudziesięciu pozycji nie mieszczących się w głównym nurcie kina animacyjnego. Na trzech płytach znalazły się filmy abstrakcyjne i takie, w których manipulacjom poddane zostały obrazy fotograficzne, a także niekonwencjonalnie rysowane kreskówki.
Marcin Giżycki
Centrum Sztuki WRO
ul. Widok 7, 50-052 Wrocław