Od 17 do 24 października w Warszawie odbędzie się Przegląd Laureatów XIV Ogólnopolskiego Konkursu Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Już 17 października o godzinie 19.15 w Teatrze Małym w Warszawie będzie można zobaczyć przedstawienie Pawła Passiniego (Teatr Łaźnia Nowa) Odpoczywanie. Autorski scenariusz na podstawie nie przedstawianych wcześniej na scenie tekstów Wyspiańskiego. Śmierć, pamięć, sztuka i życie. Czwarty wieszcz i krakowska tajemnica poliszynel – historia tego, co stało się z dziećmi Mistrza po jego śmierci. Mieciu, Staś, Helenka i Teodor cofają czas, zjadając robaki. Bawią się z ojcem, wspominają najszczęśliwsze chwile z życia, nim stało się ono teatrem pamiątek. Podczas intermedium Maciej Wyczański – aktor opowiada o zmaganiach z rolą Wyspiańskiego.
Scenografia Paweł Korbus
Muzyka Paweł Passini
Obsada
Maciej Wyczański, Anna Bogdanowicz, Dominika Jarosz, Barbara Songin,Katarzyna Tadeusz oraz Rafał Rękosiewicz
Premiera 28 listopada 2007
20 października 2008 (Teatr Mały w Warszawie), godz. 19.15
Wierszalin. Reportaż o końcu Świata w reż. Piotra Tomaszuk (Teatr Wierszalin)
Włodzimierz Pawluczuk -socjolog, antropolog i religioznawca, w słynnej książce z 1974 roku przedstawił fenomen Wierszalina.To zagubiona wioska na białostocczyźnie, gdzie w latach trzydziestych minionego wieku grupa religijnych odstępców od prawosławia pod wodzą proroka Ilji, zamierzała wybudować nową stolicę świata. Z tekstu Pawluczuka Piotr Tomaszuk wybrał głównie materiał źródłowy. Relacje zebrane od świadków, a niekiedy wprost od uczestników wydarzeń z tamtych lat, połączył w jeden fascynujący korowód. Krąży w nim sześcioro znakomitych wykonawców, odtwarzających prostych chłopów z polsko-białoruskiego pogranicza. Wierszalin. Reportaż o końcu świata to przedstawienie, w którym znajdziemy wszystkie cechy przedstawień supraskiego teatru. Znajdziemy w nim fragmenty tekstu powtarzane jak religijne inkantacje, śpiewane, przechodzące w krzyk, są też świetnie tworzone sceny zbiorowe. Świat proroka Ilji ginie na naszych oczach wraz ze swoimi mieszkańcami. Ostatnia scena tego przedstawienia to symboliczne rozstrzelanie wyznawców Ilji, a zarazem egzorcyzm nad światem, który w pogoni za świętością wypadł ze swoich kolein.
Reżyseria Piotr Tomaszuk
Scenografia i kostiumy Ewelina Pietrowiak
Muzyka Piotr Nazaruk
Obsada
Ewa Gajewska, Edyta Łukaszewicz-Lisowska, Katarzyna Siergiej, Rafał Gąsowski, Dariusz Matys, Karol Smaczny
Premiera 12.05.2007
24 października 2008 o godzina 17.00 w Hali Głównego Dworca Centralnego w Warszawie
Lament Krzysztofa Bizio (Teatr Polonia / Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury)
Zdarzenie teatralno-uliczne oparte na tekście Krzysztofa Bizio Lament. Babcia, matka i wnuczka, mówią o swoich problemach i nadziejach, sprawach, które mogą się zdarzyć każdemu z nas. Propozycja teatru ulicznego czy raczej chodnikowego, ale nie tego z efektami, inscenizacją, pomysłami widowiskowymi, lecz teatru prostego, proponującego przechodniom zwykłe słowo, historię, bezpośredni dialog, ofiarowującego aktorów z ich umiejętnościami, zainteresowania słuchaczy, zagrania problemu, postaci, charakteru. Tylko tyle i aż tyle. Jest to teatr bezpłatny, dostępny dla każdego
Adaptacja i opieka artystyczna Krystyna Janda
Kostiumy Małgorzata Domańska
Obsada
Bogusława Schubert, Maria Seweryn, Olga Sarzyńska (studentki Akademii Teatralnej)
Premiera 21 czerwca 2007