W Teatrze Wybrzeże rozpoczęły się próby do spektaklu Poskromienie złośnicy Williama Shakespeare’a w reżyserii Szymona Kaczmarka oraz Wiele hałasu o nic Williama Shakespeare’a w reżyserii Adama Orzechowskiego. Premiera Poskromienia złośnicy odbędzie się 22 listopada na scenie Malarnia, natomiast premiera Wiele hałasu o nic będzie miała miejsce 6 grudnia na Dużej Scenie w Gdańsku. Obydwa tytuły będą odnosić się do problemu manipulacji, któremu to poświęcony jest sezon tematyczny 2008/2009 pt. Władcy marionetek.
William Shakespeare, Poskromienie złośnicy; reż. Szymon Kaczmarek; spektakl zerojedynkowy
Poskromienie złośnicy to jedna z najpopularniejszych szekspirowskich komedii, w której jednak pod prawie farsową warstwą tytułowego poskramiania roztacza się dramatyczny proces manipulacji: ujarzmiania, podporządkowywania, zawłaszczania, ograniczania praw drugiej osoby. Odwieczna walka płci w komediowej, ale jakże bolesnej formie.
Listopadowa premiera jest częścią projektu Wyspa pełna krzyków, w ramach którego młodzi reżyserzy przedstawiają interpretacje tekstów dramatycznych epoki elżbietańskiej. W ramach Wyspy pełnej krzyków Teatr Wybrzeże zaprezentuje ponadto Alchemika Bena Jonsona w reżyserii Ivo Vedrala oraz Zwodnicę Thomasa Middletona i Williama Rowleya w reżyserii Kuby Kowalskiego.
Poskromienie złośnicy jest także pierwszym z wystawianych przez Teatr Wybrzeże spektakli zerojedynkowych, w których Teatr stawia na radykalne wypowiedzi, na granie maksymalnie blisko widza, przy minimalnym udziale scenografii.
Reżyserem Poskromienia złośnicy jest Szymon Kaczmarek, student Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie, asystent Krystiana Lupy przy spektaklu Factory II. Szymon Kaczmarek przygotował dotychczas warsztatową wersję Brygady szlifierza Karhana wg Vaška Kani w ramach I edycji festiwalu Wybrzeże Sztuki, Kuszenie cichej Weroniki Roberta Musila w Teatrze Nowym w Krakowie, My dzieci sieci na podstawie bloga w Starym Teatrze w Krakowie (spektakl zdobył główną nagrodę na pierwszym międzynarodowym festiwalu blogów w austriackim Grazu) oraz performance teatralny Keret Kolektywu Harakiri Farmers (najlepszy debiut 18. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta).
William Shakespeare, Wiele hałasu o nic; reż. Adam Orzechowski
Wiele hałasu o nic to jedna z najrzadziej granych, rzekomo jasnych, komedii mistrza. Jej przedmiotem są niby niewinne dworskie zabawy: jak namówić do małżeństwa zatwardziałego kawalera i niechętną zamążpójściu kobietę? Jak niewinnie zasianą plotką i drobną obmową zniweczyć czyjeś plany i gorącą miłość? Czas powrotu z wojny wcale nie musi oznaczać sielanki i niefrasobliwej zabawy. Przecież silniejsi i bogatsi władzą mogą zabawić się kosztem młodych. Przecież i tak wszystko musi skończyć się happy endem. Zaplanowanym przez nich zmanipulowanym happy endem. Wiele hałasu ale czy rzeczywiście o nic?
Reżyserem spektaklu jest Adam Orzechowski, absolwent Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. W latach 1993 – 1996 reżyser Teatru Wybrzeże. W latach 2000 – 2006 dyrektor Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Pomysłodawca Festiwalu Prapremier i jego dyrektor w latach 2002 -2006. Od lipca 2006 roku Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Wybrzeże. Wyreżyserował m.in. Farsę z Walworth Endy Walsha oraz Więzienie powszechne Dirka Dobbrowa w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.