W dniach od 22 października do 25 listopada w Galerii Zderzak w Krakowie na wzór największej biblioteki świata starożytnego utworzona zostanie grupę badawczą komentującą rękopisy Zbigniewa Makowskiego. Dzieła te, powstające w jednym tylko egzemplarzu, od lat sześćdziesiątych pozostają nieznane dla szerokiej publiczności. Kilkunastu specjalistów z różnych dziedzin nauki i sztuki będzie je publicznie komentować w Galerii Zderzak.
Poeta i filozof, profesor medycyny i reżyser, tłumacz i artysta, historyk sztuki i literat – w czasie kolejnych wieczorów odczytywać będą przed nami tajemną zawartość ksiąg Makowskiego. W roli mistrzów ceremonii pojawią sie między innymi Wojciech Bonowicz, Ryszard Krynicki, Krystian Lupa, Władysław Stróżewski, Marek Chlanda, Zofia Gołubiew, Agnieszka Sabor, Dariusz Czaja, Jacek Bomba, Liliana Batko – Sonik, Piotr Przybyłowski, Jan Michalski. Na wystawie, oprócz książek, zostanie pokazana Biblioteka Aleksandryjska – specjalnie z tej okazji namalowany, najnowszy wielkoformatowy zwój Zbigniewa Makowskiego. Nad teatrem Bagatela, na wielkim ekranie Videoboardu będzie można zobaczyć filmy animowane Piotra Młodożeńca, które opowiedzą o blaskach i cieniach czytania.
Całość przedsięwzięcia, jako rzecz poświęcona książkom i ich czytaniu, przeprowadzona będzie przy współpracy z Targami Książki w Krakowie, gdzie Galeria Zderzak, na swoim stoisku nr P2 przedstawi wydawnictwa poświęcone twórczości Zbigniewa Makowskiego. Miłośnicy starych ksiąg będą mieli okazję kupić książkę Makowskiego 15• IV •1959• wydaną w postaci faksymile w unikatowym nakładzie, której premiera odbędzie się w dzień otwarcie targów książki na naszym stoisku.
Zbigniew Makowski (ur. 1930) klasyk polskiego surrealizmu, erudyta, poeta, znawca nauk hermetycznych i zakamarków kultury europejskiej. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. W czasie kilkumiesięcznego pobytu w Paryżu w 1962 roku zetknął się z André Bretonem i wystawiał z międzynarodową grupą surrealistów PHASES.
Makowski od lat obok malarstwa uprawia szczególnego rodzaju sztukę książki. Malowane, rysowane, wycinane, zszywane, wyklejane, zapełniane cytatami z klasyków kultury, książki Makowskiego mają charakter palimpsestów, wciąż odnawianego dialogu humanisty z kulturą minionych wieków. Podobnie jak Brucheion – główna część Biblioteki Aleksandryjskiej- dostępne są tylko wybranym. Stąd właśnie pomysł naszego projektu, który ma na celu przedstawić je szerszej publiczności.