W sobotę 25 października o godzinie 18.00 w Warszawie odbędzie się kolejne spotkanie o sztuce i demokracji organizowane przez Komunę Otwock. Tematem 4. odcinka cyklu będzie manipulacja, a artystyczny komentarz tego zagadnienia będzie miał tym razem charakter dynamiczny – jego autorami będą dwie grupy teatralne, które posługują się wyrazistym obrazem i akcją: Akademia Ruchu i Komuna Otwock.
W dyskusji, która odbędzie się po akcjach, wezmą udział: Wojciech Krukowski z Akademii Ruchu, Grzegorz Laszuk z Komuny Otwock, Anna Laszuk, dziennikarka Radia Tok FM, i kurator cyklu Krzysztof Żwirblis.
W 5-odcinkowym cyklu MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja) Komuna Otwock wdaje się w rozważania na temat demokracji – tropi jej wynaturzenia i dokonuje apologii jej szczytowych ideałów. Po kolei zajmuje się tematami: dlaczego demokracja jest najlepszym ze znanych rozwiązań społecznych; dlaczego łatwo przeradza się w autokrację; dlaczego chroni (lub nie) wolności człowieka; dlaczego posługuje się mitami, ułudami i socjotechniką; i wreszcie, jakie są nasze przypuszczenia co do kierunku, w którym zmierza system demokratyczny. Do artystycznych komentarzy kurator przedsięwzięcia, Krzysztof Żwirblis, zaprasza głośnych, interesujących artystów (do tej pory byli to: Dorota Nieznalska i Grzegorz Klaman, Janusz Bałdyga i Zuzanna Janin oraz Pola Dwurnik i Aleksandra Polisiewicz). Za każdym razem dwójka twórców poprzez swoje prace kontrapunktowo ustosunkowuje się do dominującego tematu. Każdemu zdarzeniu cyklu towarzyszy też dyskusja.
Odc. 4: Manipulacja
Kolejne spotkanie poświęcone jest manipulacji, socjotechnice (w tym tworzeniu na użytek wyborców mitów i ułud, cynicznemu posługiwaniu się technikami marketingowymi). Tym razem artystyczny komentarz na ten temat będzie miał charakter dynamiczny, a jego autorami będą dwie grupy teatralne, które posługują się wyrazistym obrazem i akcją: Akademia Ruchu i Komuna Otwock; bliskie sobie w swoim zaangażowaniu i tropieniu właśnie owych manipulacji i ułud. Obie grupy do udziału w spotkaniu predestynuje nie tylko waga podejmowanych tematów, ale także to, że skutecznie działają na granicy teatru i sztuk wizualnych.
W dyskusji, która odbędzie się po akcjach, wezmą udział: Wojciech Krukowski z Akademii Ruchu, Grzegorz Laszuk z Komuny Otwock, Anna Laszuk, dziennikarka Radia Tok FM, i kurator cyklu Krzysztof Żwirblis.
Akademia Ruchu przedstawi swój trzeci już z kolei wykład stanowiący artystyczną interpretację wykładu akademickiego, która jednak – opracowana wraz z socjologami i politologami – ma też walor naukowy. Wykład pokazywany na naszym spotkaniu nosi tytuł O obcych panach naszych lęków. Oparty na pismach Michela Foucaulta odnosi się do technik i rytuałów dyscyplinujących ludzkie zachowania, a także do panoptycznych możliwości kontroli oraz psychologicznych i społecznych konsekwencji takich działań. W wyniku akcji powstanie odpowiadająca treściom wykładu instalacja.
Komuna Otwock (+ goście) zaprezentuje akcję Pochwała manipulacji. Wzbudzanie emocji jest częścią demokracji i najważniejszym elementem sztuki. Sztuka o/dla/w/przeciw-demokracji nie może jednoznacznie odrzucić manipulacji. Teoretycznie to rozum powinien rządzić światem – ale nie wiedzieć dlaczego – rządy rozumu z reguły prowadziły do rzezi i zniewolenia. Punktem wyjścia dla akcji KO jest postulat Platona nakazujący wypędzenie z idealnego miasta-państwa poetów, aktorów i malarzy…
Gościnnie w akcji weźmie udział grupa stażystek i stażystów Instytutu Kultury Polskiej UW.
25.10.2008 [sobota], godz. 18.00 – akcje + dyskusja:
Wojciech Krukowski, Grzegorz Laszuk, Anna Laszuk, Krzysztof Żwirblis
26.10.2008 [niedziela], godz. 13.00-18.00 – wystawa
Warszawa, Lubelska 30/32, wstęp wolny