Od 14 listopada do 7 grudnia 2008 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie będzie można oglądać najlepsze tegoroczne prace konkursowe. Na tegoroczną 5. edycję ogólnopolskiego konkursu dla młodych artystów Samsung Art Master nadesłano blisko pół tysiąca prac z ponad dwudziestu uczelni. Wśród zgłoszeń konkursowych, podobnie jak w ubiegłym roku, dominowały prace z zakresu nowych mediów i wideo. Prace oceniało jury w składzie: Anda Rottenberg, prof. Maria Poprzęcka, Jarosław Suchan, Andrzej Chyra, Paweł Susid, Stach Szabłowski oraz Marcin Krasny. Jurorzy zdecydowali o nie przyzwaniu pierwszej nagrody. W ich ocenie prace konkursowe reprezentowały wysoki, wyrównany poziom. Z drugiej strony wśród konkursowych propozycji zabrakło pracy na tyle wybitnej, aby zasadnym stało się przyznanie głównego wyróżnienia. W tej sytuacji jury przyznało pięć równorzędnych nagród, każda po 6 tysięcy złotych. Otrzymali je następujący artyści:
Aleksandra Czerniawska (ASP Warszawa) za pracę malarską pt. We wsi
Jest to cykl obrazów opartych na ustnych przekazach z rodziny artystki. To historie wojenne z Podlasia, w większości krwawe i posępne, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Szukając malarskiego języka do wizualnej reinterpretacji tych opowieści, Czerniawska w tyleż ryzykowany, co interesujący sposób nawiązała do twórczości Andrzeja Wróblewskiego – artysty, który w obszarze sztuki polskiej złożył bodaj najbardziej wyraziste malarskie świadectwo wojennej traumy. Jednocześnie artystka korzysta z malarskich konwencji ortodoksyjnego malarstwa religijnego, ikony i sztuki ludowej.
Dymitri Kielbasiewicz (ASP Poznań) za wideo pt. Studium młodego mężczyzny
Wideo-loop, w którym artysta kreuje wyabstrahowaną, laboratoryjną sytuację – studium relacji dojrzałości i niedojrzałości, słabości i przemocy, upokorzenia i paternalizmu.
Michał Piotrowski (ASP Poznań) za wideo pt. Rodzina
Minimalistyczna, oszczędna realizacja wideo – ruchomy obraz, współczesny portret zbiorowy we wnętrzu. Praca wciągająca widza w grę subtelnych różnic, akcji bez zdarzeń, opowieści bez fabuły, zatrzymanej w pojedynczym, rozwijającym się w czasie wizerunku.
Piotr Wysocki (ASP Warszawa) za wideo pt. Zbliżenie
Złożona, wielokanałowa instalacja wideo, której bohaterką jest prowincjonalna poetka, outsiderka, osoba fizycznie niepełnosprawna, być może genialna. W projekcie zaciera się granica między obrazem i tekstem; każde wideo składające się na Zbliżenie jest wierszem – a każdy wiersz performancem; niepowtarzalnym wykonaniem, świadectwem inności, niezależności i siły, którą niespodziewanie odnajdujemy w pozornej słabości.
Piotr Żeliński (ASP Poznań) za wideo pt. Oto człowiek
Wideo instalacja, w której prostymi środkami wykreowana została sytuacja o ogromnym napięciu emocjonalnym. Punktem wyjścia jest konfrontacja dwóch monologów złości i agresji: artysta wykorzystuje ją do stworzenia pracy o porażce międzyludzkiej komunikacji, o nieoczekiwanym potencjale poetyckim potocznego, a nawet wulgarnego języka oraz o modlitewnym aspekcie złorzeczenia.
Ponadto, decyzją jury na wystawie pokonkursowej swoje projekty zaprezentują następujący artyści:
Paweł Dziemian (ASP Poznań), Grupa 4! (ASP Poznań),Karina Koziej (ASP Warszawa), Anna Senkara (ASP Warszawa), Paweł Grześ (Politechnika Warszawska), Mateusz Sadowski (ASP Poznań).
Samsung Art Master (SAM) to ogólnopolski konkurs do młodych artystów – studentów i absolwentów uczelni artystycznych, organizowany wspólnie z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Obecnie SAM jest największym w Polsce przedsięwzięciem powołanym z myślą o debiutujących artystach. Jego ideą jest wyróżnianie nowych ciekawych indywidualności sceny artystycznej oraz promocja nieszablonowych postaw twórczych, jak również stworzenie młodym artystom możliwości zrealizowania pomysłów i ich profesjonalnej prezentacji. Konkurs powstał, aby ułatwić nowym twórcom wejście na scenę artystyczną i pomóc im w pierwszych konfrontacjach z publicznością, kuratorami i krytykami. W formule konkursu mieszczą się wszystkie używane we współczesnej sztuce media, od malarstwa, przez wideo i fotografię, po performance, realizacje intermedialne i instalacje oraz projekty przeznaczone do przestrzeni publicznej.