Do 31 grudnia 2008 roku w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu można oglądać niecodzienną wystawę obrazów, rysunków i grafik, których powstanie zainspirowało bogactwo form i materii przedmiotów z dalekiej przeszłości. Autorami prac są artyści, absolwenci oraz pedagodzy z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, którym bliskie są wartości estetyczne związane z archeologią. Jak sami mówią ich dzieła nie ilustrują wiernie pracy archeologów dosłownym, plastycznym opisem jakiś zdarzeń czy przedmiotów z przeszłości, lecz są artystyczną refleksją nad kruchością rzeczy materialnych oraz fascynacją tym, co nieznane, zapomniane, nie odkryte.
Twórcom wystawianych prac przyświecała też pewna ogólna idea, wyznaczająca niejako wspólny mianownik pracy artysty i archeologa. Jest nim pojęcie warstwy wspólne archeologii i malarstwu; z jednej strony skrupulatne, metodyczne odsłanianie warstewek ziemi, co jest cechą warsztatu badawczego prahistoryka, z drugiej przykrywanie płótna materią malarską, nakładanie farb, tak istotne dla artysty-malarza. Obu łączy jednak odkrywanie, poszukiwanie określonej rzeczywistości.
Prezentowani na wystawie artyści to: Małgorzata Andrzejewska, Grzegorz Keczmerski, Waldemar Masztalerz, Marek Przybył, Grzegorz Ratajczyk, Tomasz Siwiński, Jacek Strzelecki, Bogdan Wegner.
Wystawa przygotowana w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu
Komisarz wystawy – dr Maciej Przybył (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu)
Komisarz wystawy z ramienia Muzeum Śląskiego w Katowicach – dr Renata Abłamowicz