14 listopada w Hali Stulecia we Wrocławiu jedynym w Polsce występem legendarnych muzyków jazzowych: gitarzysty Johna McLaughlina i pianisty Chicka Corei w ramach ich wspólnego projektu Five Peace Band, rozpocznie się tegoroczna GITARA 2008. Obaj giganci jazzu w młodości terminowali u wielkiego Milesa Davisa, a teraz zagrają znowu razem po raz pierwszy od ponad 40 lat. Zarówno McLaughlin (m. in. twórca zespołu The Mahavishnu Orchestra), jak i Corea (grupa Return to Forever) to sztandarowe postacie fusion – nurtu łączącego elementy jazzu i rocka. Jako autorzy standardów i wielu nagrań, a także liderzy zespołów muzycznych zapisali się w historii muzyki tak znanymi tytułami, jak Friday Night in San Francisco (McLaughlin) czy La Fiesta (Corea).
Po tym muzycznym trzęsieniu ziemi festiwalowa temperatura i napięcie będą rosnąć aż do ostatniego koncertu 30 listopada w Centrum Sztuki Impart, gdzie wystąpi Trio Balkan Strings & Friends z Belgradu. Muzyka tego rodzinnego gitarowego tria (ojciec i dwaj synowie) to inspirowana bałkańskim folklorem mieszanka tradycji serbskich, macedońskich, rumuńskich, bułgarskich i greckich z elementami improwizacji jazzowej i klasyki.
Niezwykłą stylistyczną syntezę zaprezentuje też francuski gitarzysta Louis Winsberg i zespół Jaleo (23 XI, Impart). Ich muzyka to fascynująca artystyczna przygoda i podróż do różnych muzycznych światów, do dziewiczej krainy, gdzie wszystko – jak mówi Winsberg – jest dozwolone: fandango funky, raga andaluzyjska czy rap z Sewilli.
Jazzową stronę GITARY 2008 reprezentować też będzie Susan Weinert Band (29 XI, Klub Włodkowica 21). Susan Weinert to czołowa postać niemieckiej sceny jazzowej, kompozytorka i gitarzystka po mistrzowsku grająca zarówno na gitarze akustycznej, jak i elektrycznej.
Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA 2008 to oczywiście także koncerty wybitnych gitarzystów klasycznych. Wielką gwiazdą tego nurtu będzie Łukasz Kuropaczewski (26 XI, Muzeum Narodowe), bodaj największe polskie objawienie gitarowe ostatnich lat. Ten zaledwie 27-letni wirtuoz, zachwycający olśniewającą techniką i trafnością interpretacji zyskał już w świecie zaszczytne miano Moneta gitary.
Do klasycznego nurtu festiwalu należeć też będą występy ukraińskiego gitarzysty Romana Viazovski´yego (28 XI, Muzeum Narodowe), gitarowy kwartet 4tissimo w składzie międzynarodowym (25 XI), Duo Giuseppe Caputo-Luciano Pompilio, stworzone z myślą o odkrywaniu repertuaru z XVIII i XIX w. na dwie gitary (29 XI, Klub pod Kolumnami) oraz projekt Viva Vivaldi, poświęcony muzyce barokowej, w tym dziełom Antonia Vivaldiego wykonywanym w wersji na gitarę i orkiestrę (Krzysztof Meisinger i Capella Bydgostiensis, 27 XI w Oratorium Marianum).