25 listopada o godzinie 18.30 w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Nam June Paik – Driving Media, która potrwa do 25 stycznia 2009 roku. Centrum Sztuki WRO przygotowuje pierwszą w Polsce wystawę klasyka sztuki mediów, Nam June Paika. Wystawa Driving Media, której kuratorem jest zaproszony przez WRO do współrealizacji projektu Jochen Saueracker – uczeń i wieloletni asystent Paika, gromadzi pochodzące z kolekcji niemieckich i amerykańskich instalacje i prace wideo od lat 60. po 90 oraz unikatowe prace na papierze – rysunki, grafiki, preparowane fotografie i materiały biograficzne.
Nam June Paik to jeden z największych twórców XX wieku – muzyk, performer, współzałożyciel ugrupowania Fluxus, autor pierwszych w historii sztuki prac wideo i intermedialnych instalacji, nazywany ojcem wideo-artu i pionierem sztuki mediów.
Sztuka Paika nigdy nie zaistniała w Polsce w formie przekrojowej, indywidualnej wystawy. Jak dotąd polscy widzowie prace koreańskiego artysty mogli oglądać rzadko, w tym m.in. we Wrocławiu podczas Biennale WRO 99, gdy nowojorski kurator Stephen Vitiello zaprezentował obszerną retrospektywę prac wideo Paika. Organizowana w pierwszym roku stałej wystawienniczej działalności Centrum Sztuki WRO prezentacja twórczości Nam June Paika nawiązuje do źródeł dziedziny, stanowiącej główny obszar zainteresowań WRO. Tworzy historyczny kontekst zarówno rozwoju całej, stworzonej przez Paika dziedziny, jak i jej percepcji, dokumentacji i statusu w Polsce.
U podstaw koncepcji wystawy leży przekonanie o wyjątkowości filozoficznej postawy artysty, bogactwie i celności jego poglądów na kulturę i społeczeństwo (często wręcz proroczych), oraz trwającej do dziś, unikalnej głębi jego sztuki. Wybór eksponatów prezentuje istotne postawy i tematy podejmowane przez Paika w okresie jego najbardziej intensywnej aktywności twórczej. Zestawienie mało znanych prac na papierze z dziełami medialnymi, poza unikalną możliwością poznania tych pierwszych, jest zabiegiem pozwalającym na prześledzenie intermedialnej drogi artysty. Wystawę uzupełniają archiwalne dokumenty biograficzne.
Pierwsza część wystawy, poświęcona latom 60., koncentruje się na sztuce performance; przyporządkowane tej sekcji eksponaty to m.in. zapis performance na taśmie filmowej, który – przepisany na taśmę wideo – stał się później częścią obiektu rzeźbiarskiego, dokumentacja fotograficzna, oryginalne notatki i zapisy nutowe i dokumenty biograficzne. Lata 70. będą reprezentowane przez słynną instalację z serii TV Buddha (Buddha with Candle TV) oraz wczesne eksperymentalne prac wideo z kolekcji nowojorskiego Electronic Arts Intermix w wyborze Piotra Krajewskiego. Późniejszą twórczość reprezentuje m.in. zbudowana z monitorów telewizyjnych efektowna rzeźba wideo w kształcie motocyklisty, rzeźba Dharma Wheel Turns oraz grafiki z cyklu Evolution, Revolution, Resolution.