6 listopada 2008 roku o godzinie 18.30 w Centrum Kultury AGORA we Wrocławiu będzie można zobaczyć wystawę Polski komiks historyczny. Komiks historyczny jest obecnie jedną z ważniejszych tendencji we współczesnym polskim komiksie, na wystawie będzie można zobaczyć jego odmiany, tematykę i różnorodność. Okrągła rocznica odzyskania niepodległości jest dobrym pretekstem do dyskusji – jak zainteresować młode pokolenie Polaków historią państwa i narodu.
Wystawa autorstwa Michała Słomki, historyka kultury z UAM w Poznaniu, przy współpracy Witolda Tkaczyka z wydawnictwa Zin Zin Press jest częścią międzynarodowego projektu CENTRALA – Central Europe Comics Art poznańskiej Fundacji Transmisja, promującego sztukę komiksu Europy Środkowej. Przedsięwzięcie ma zwrócić uwagę na użyteczność literatury graficznej o tematyce historycznej jako nowego źródła historycznego i pobudzić środowisko naukowe do refleksji nad różnymi formami świadectw o przeszłości. Autorzy postrzegają komiks jako cenne źródło wiedzy o poglądach, postawach współczesnych społeczności i jednostek wobec zdarzeń, zjawisk, wartości otaczającego je świata.
Dyskusji ma służyć prezentacja multimedialna i wykład Michała Słomki zatytułowany: Komiks historyczny jako źródło historyczne. Wykład dotyczyć będzie zawiłych dziejów powstawania komiksów historycznych i podejmowanej w nich tematyki nie tylko w polskiej komiksografii ale również środkowo-europejskiej i światowej, oraz sposobów wykorzystywania komiksu jako przedmiotu badań historyków, socjologów i kulturoznawców w Polsce i Europie.
Uczestnicy wernisażu będą mogli obejrzeć wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury 11/11=Niepodległość. Antologia, komiksowy album, wydany w 2007 r. na upamiętnienie obchodów Narodowego Święta Niepodległości, z jedenastoma krótkimi fabułami, mającymi – wedle zamysłu autorów – zainteresować młode pokolenia historią ich państwa i narodu. Poszczególne rozdziały są tak skonstruowane, by przez losy indywidualnego bohatera opisać poszczególne drogi do odzyskania niepodległości. Antologia jest oryginalną inicjatywą Narodowego Centrum Kultury i Stowarzyszenia Twórców Contur. Projekt wsparł żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego Henryk Jerzy Chmielewski – znany jako Papcio Chmiel – autor najpopularniejszego polskiego komiksu Tytus, Romek i A’Tomek. W pracach nad albumem aktywnie wzięło udział wydawnictwo Zin Zin Press, specjalizujące się w komiksie historycznym.
Centrum Kultury AGORA przygotowało dla gimnazjalistów warsztaty plastyczne – 11 LISTOPADA – o przeszłości komiksowo (7 listopada, godz. 10.00-12.00). Prowadzony przez CENTRALĘ warsztat komiksowy dla młodzieży to kreatywna zabawa oparta na poznaniu języka i dramaturgii wyrazu jakimi posługuje się komiks. W trakcie zajęć zostaną wykonane komiksy dotyczące najważniejszych postaci i wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem niepodległości. Po wstępie historycznym i prezentacji komiksów, które się na ten temat ukazały, prowadzący zaproponują konkretne pierwsze kadry, a uczestnicy będą mieli za zadanie dokończyć rozpoczęte intrygi i fabuły. Obowiązują zapisy.
Centrum Kultury AGORA, Plac J.Piłsudskiego 2, 51-152 Wrocław