Od 9 listopada w Nowym Jorku, w ramach serii Sztuka i teatr Tadeusza Kantora, będzie można oglądać instalację Kantora Ławka (1975) stanowiącej centrum wystawy Jewish Museum zat. Teatry pamięci: Sztuka i Holokaust (Theaters of Memory: Art and the Holocaust) i zestawionej z pracami m.in. Anselma Kiefera, Christiana Boltanskiego i George’a Segala. Niedawno zakupiona przez Jewish Museum instalacja, jest to pierwsza praca Kantora, która znalazła się w amerykańskiej kolekcji muzealnej. Wystawa potrwa od 9 listopada 2008 do 1 lutego 2009.
W dniach 10-16 listopada Instytut zaprezentuje zapisy filmowe spektakli Tadeusza Kantora z okresu Teatru Śmierci. Zostaną pokazane w sali Annex teatru La MaMa – tej samej, w której w latach 1979-91 każde z tych przedstawień zostało zaprezentowane publiczności amerykańskiej na zaproszenie założycielki i dyrektor La MaMa – Ellen Stewart.
Serię Sztuka i Teatr Tadeusza Kantora zakończy 26 stycznia 2009 konferencja międzynarodowa w Martin E. Segal Theatre Center, przy centrum studiów doktoranckich City University of New York (CUNY Graduate Center), podczas której omówiona zostanie twórczość Kantora zarówno jako artysty teatru jak i sztuk pięknych.
Tadeusz Kantor: Ławka (1975) w wystawie zbiorowej Teatry Pamięci: teatry pamięci: Sztuka i Holokaust
Jewish Museum w odróżnieniu od większości muzeów żydowskich, pokazuje wyłącznie dzieła sztuki, a nie obiekty historyczne, i to nie tylko dzieła artystów pochodzenia żydowskiego. Kleeblatt, który wprowadził do kolekcji Jewish Museum wiele prac kontrowersyjnych, które odważnie lub w sposób nowy odwołują się do doświadczeń Holocaustu czy do antysemityzmu, jak choćby LEGO Concentration Camp Zbigniewa Libery, zobaczywszy dzieło Kantora natychmiast zapragnął wzbogacić o nie kolekcję muzeum. Instalacja Tadeusza Kantora Ławka (1975) jest pierwszą pracą artysty, która znalazła się w amerykańskiej kolekcji muzealnej i Instytut natychmiast podjął działania mające na celu pokazanie jej publiczności. Ostatecznie, cała wystawa zbiorowa Teatry pamięci: Sztuka i Holokaust (Theaters of Memory: Art and the Holocaust) powstała dla pokazania Ławki Kantora, która stanowi jej centrum.
Kurator wystawy, Norman Kleeblatt, Susan and Elihu Rose Chief Curator, umieszcza dzieło Tadeusza Kantora obok The Heavenly Palaces (Niebiańskie pałace) Anselma Kiefera (2004), Monument (Odessa) (Pomnik (Odessa)) Christiana Boltanskiego (1989-2003), i The Holocaust (Holokaust) George’a Segala (1982), oraz prac Eleanor Antin, Matthew Buckinghama, Fabio Mauri, i Frederica Matysa Thursza.
Teatr Śmierci Tadeusza Kantora
Filmowe zapisy spektakli Tadeusz Kantora z okresu Teatru Śmierci zostaną pokazane w sali Annex teatru La MaMa – tej samej, w której w latach 1979-91 przedstawienia te zostały pokazane publiczności amerykańskiej na zaproszenie założycielki i dyrektorki La MaMa – Ellen Stewart. Seria projekcji jest unikalną okazją ponownego ich zobaczenia w USA – dziś dostępnych już tylko w dokumentacji filmowej. Jest to także hołd Instytutu Kultury Polskiej dla Ellen Stewart, która zaprezentowała teatr Kantora w Ameryce. Stewart była jego bliską współpracowniczką, jedną z tych, którym Kantor ufał. Wszystkie zapisy spektakli zostaną pokazane po polsku z angielskimi napisami i zapowiedziane przez specjalistów zajmujących się twórczością Kantora. W przestrzeni Annexu wystawione będą także dokumenty z archiwum La MaMa dotyczące spektakli Kantora.
Międzynarodowa konferencja: Sztuka i teatr Tadeusza Kantora
Serię Sztuka i Teatr Tadeusza Kantora zakończy międzynarodowa konferencja w Martin E. Segal Theatre Center przy centrum studiów doktoranckich City University of New York, podczas której omówiona zostanie twórczość Kantora zarówno jako artysty teatru, jak i sztuk pięknych. Wśród panelistów będą m.in.: Norman Kleeblatt, Susan and Elihu Rose Chief curator, Jewish Museum w Nowym Jorku; Prof. Michal Kobialka, dyrektor wydziału studiów teatralnych University of Minnesota; Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, kurator m.in. wystawy Tadeusz Kantor. Interior Imaginacji w Zachęcie (2005), i Natalia Zarzecka, dyrektor Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie.