Od 6 listopada 2008 roku w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu można oglądać wystawę Amen. Swoje prace prezentują: Jakub Pieleszek, Krzysztof Polkowski, Mariusz Waras. Słowo amen z hebrajskiego oznacza zaiste lub na pewno i występuje w Starym Testamencie na ogół w kontekście sakralno – kultowym. Jego znaczenie odnosi się do odpowiedzi na słowo Boże, boskie obietnice.
W Księdze Powtórzonego Prawa znajdujemy wiele oświadczeń Lewitów, na które ludzie odpowiadają amen. Na Bliskim Wschodzie termin ten pierwotnie oznaczał potwierdzenie przysięgi żołnierskiej – odpowiednik dzisiejszego tak jest, lub rozkaz. Jego wypowiedzenie po wysłuchaniu modlitw i błogosławieństw zastępowało ich odmówienie.
Amen to spotkanie trzech artystów, w przestrzeni, należącej kiedyś do świata sacrum, jako przyklasztorny dominikański kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.
Jakub Pieleszek – urodzony w 1978 roku, w Puławach. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i ASP w Gdańsku na wydziale Malarstwa. Dyplom otrzymał w 2006 r. w pracowni prof. Henryka Cześnika, Pracowni Intermedialnej prof. Witosława Czerwonki oraz Pracowni Rysunku dr hab. Piotra Józefowicza. Zajmuje się malarstwem, instalacją, rzeźbą, dźwiękiem, filmem i teatrem; przestrzeń różnych mediów daje mu dużą swobodę artystycznej wypowiedzi. Był członkiem grupy PRG_art działającej Kolonii Artystów w Stoczni Gdańskiej. Uczestniczył w wielu akcjach artystycznych, m.in.: Młodzi Młodego Miasta; 2002 r., Reklama w Sztuce; 2002r., Wystawa w przejściu podziemnym; 2002r., Obrazy wodoodporne;2004r.,Artyści przeciw wojnie; 2003r., Jaka młodzież dziś taka Polska Jutro; 2003r. Brał również udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W roku 2004 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki.
Krzysztof Polkowski – urodzony w Gdańsku w 1958 roku. Studia w PWSSP w Gdańsku. Dyplom w 1985r. w Pracowni Malarstwa prof. Kazimierza Kacha Ostrowskiego. Oprócz malarstwa i rysunku uprawia instalacje przestrzenne. Ostatnie zainteresowania twórcze dotyczą idei – projektów do konkretnych przestrzeni, w których korzysta z różnych materiałów i mediów w określonym kontekście znaczeniowym. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Austrii, Francji, Holandii, Czechach. Jest laureatem wielu konkursów, gdzie otrzymał nagrody i wyróżnienia. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą. Jest asystentem w Pracowni Podstaw Rysunku i Malarstwa prof. Henryka Cześnika. I stopień kwalifikacji uzyskał w 2001 roku – pracuje na stanowisku adiunkta.
Mariusz Waras – urodzony 29 listopada 1978 w Gdyni. Grafik, malarz zewnętrzny, podróżnik, architekt amator. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie jest asystentem prof. Zw. Jerzego Ostrogórskiego w pracowni malarstwa. Autor kilkuset murali w ramach autorskiego projektu m-city. Głównym motywem w jego twórczości jest pejzaż miejski. Jego prace można zobaczyć między innymi w Warszawie, Gdańsku, Berlinie, Paryżu, Budapeszcie, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Bolzano, Londynie, Pradze, a także w galeriach. W wolnych chwilach jest kuratorem galerii billboardowej 238×504 w Gdyni oraz archiwistą / kolekcjonerem polskiej sztuki ulicy. Zawodowo grafik – wolny strzelec, wielokrotnie nagradzany w konkursach.
Wystawa czynna do 7 grudnia 2008 r.
Centrum Sztuki Galeria EL
ul. Kuśnierska 6
82-300 Elbląg