23 listopada 2008 o godzinie 18:00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wystąpi Iestyn Davies wraz z Orkiestrą Arte dei Suonatori. Koncert odbędzie się w ramach Festiwalu Muzyki Dawnej Persona Grata. W programie: kantata Wiederstehe doch der Sunde BWV 54, Johanna Sebastiana Bacha; sonata a 4 na smyczki i basso continuo Al santo sepolcro RV 130 i Stabat Mater RV 621 Antonio Vivaldiego, kantata Carco sempre di Gloria HWV 87, Georga Friedricha Haendela, Concerto grosso F-dur nr 3 (Allegro, Largo, Allegro, Largo, Allegro) Alessandro Scarlattiego, kantata Cessate, Omai cessate RV 684 Antonio Vivaldiego.
Iestyn Davies dysponuje pełnią i niezwykłą oryginalnością głosu, muzyczną inteligencją, dojrzałością, wnikliwą charakterystyką granej na scenie postaci – oto najczęściej wymieniane przez krytykę cechy sztuki wokalnej brytyjskiego kontratenora. Iestyn Davies jest cenionym śpiewakiem koncertowym, w swoim repertuarze ma dzieła Bacha, Haendla, Purcella i Mozarta. Występował w najważniejszych salach koncertowych w Wielkiej Brytanii; w Paryżu w Cité de la Musique i w Théâtre des Champs-Elysées; wystąpił także w Bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie oraz w drezdeńskim Frauenkirche. Wśród dyrygentów, z którymi pracował znajdują się: John Eliot Gardiner, Robert King i Rinaldo Alessandrini. Artysta nagrał ostatnio Griseldę wraz z Ensemble Matheus dla Naive (BBC Music magazine’s Opera of the Year 2007) i Mesjasza Haendla z Academy of Ancient Music i New College Choir dla Naxos. Jego głos można również usłyszeć na ścieżce dźwiękowej filmu Królestwo Niebieskie Ridleya Scotta.
Orkiestra Arte dei Suonatori należy dzisiaj do czołówki polskich orkiestr grających na instrumentach dawnych i jest wśród polskich zespołów barokowych formacją koncertującą najczęściej i najregularniej. Dzięki systematycznej, intensywnej pracy oraz dzięki artystycznym kontaktom z najwybitniejszymi muzykami europejskimi, amerykańskimi i japońskimi orkiestra wypracowała swój własny, indywidualny styl wykonawczy, charakteryzujący się pięknym brzmieniem, żywiołową, a jednocześnie głęboką ekspresją oraz łatwością w przyswajaniu sobie różnych muzycznych stylów i idiomów estetycznych. W zgodnej opinii krytyków oraz publiczności orkiestra Arte dei Suonatori jest jednym z najciekawszych zjawisk na europejskiej scenie muzyki dawnej ostatnich lat. Wydane przez zespół płyty spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem międzynarodowej krytyki muzycznej i licznymi wyróżnieniami prasy muzycznej. Orkiestra Arte dei Suonatori jest inicjatorem i głównym bohaterem festiwali Muzyka dawna – persona grata, Muzyka w Raju (Paradyż), Festiwal Trzech Baroków (Wrocław), Festiwal Barokowych Smyczków i Strun (Poznań), Festiwal Haendlowski (Toruń).
Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza
ul. Wieniawskiego 1
Poznań