29 listopada 2008 o godz. 18.00 w Komunie Otwock w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy Rocha Forowicza i Tomasza Partyki oraz dyskusja na temat: sztuka [do] demokracji: Odc. 5. Futurystyka w cyklu: Możliwa, niemożliwa? (demokracja) .
W 5-odcinkowym cyklu Komuna Otwock wdaje się w rozważania na temat demokracji – tropi jej wynaturzenia i dokonuje apologii jej szczytowych ideałów. Po kolei zajmuje się tematami: dlaczego demokracja jest najlepszym ze znanych nam rozwiązań społecznych; dlaczego łatwo przeradza się w autokrację; dlaczego chroni (lub nie) wolności człowieka; dlaczego posługuje się mitami, ułudami i socjotechniką; i wreszcie, jakie są nasze przypuszczenia co do kierunku, w którym zmierza system demokratyczny. Za każdym razem dwójka twórców poprzez swoje prace kontrapunktowo ustosunkowuje się do dominującego tematu. Każdemu zdarzeniu cyklu towarzyszy też dyskusja z ich udziałem.
Ostatnie spotkanie z cyklu Możliwa, niemożliwa? (demokracja) dotyczy futurystki, wizji przyszłości, naszych wyobrażeń na jej temat, lęków i utopii. Zaproszeni artyści, Roch Forowicz i Tomasz Partyka, skomentują ten temat na dwa diametralnie różne sposoby. Jeden za pomocą subwersywnych akcji z użyciem kamer do nadzoru, drugi obrazami tworzonymi tuż przed naszym spotkaniem w siedzibie Komuny.
Trzy akcje Rocha Forowicza z cyklu Interception odnoszą się do kultury city surveillance – stałego dozoru przy użyciu kamer, oprogramowania oraz urządzeń przetwarzających i archiwizujących obraz. Jest to aktywność podobna do działań haktywistów, polegająca na przechwyceniu i wykorzystaniu technologicznych możliwości wbrew woli ich twórców.
Tomasz Partyka to artysta emocjonalnie reagujący nawet na intelektualnie trudne zadania który odpowiada na nie paradoksalnymi skojarzeniami, posługując się często niejako losowanymi przez wyszukiwarkę internetową ciągami słów. Wszystko zaś przedstawia w niepokojącej malarskiej formie, która pod niestarannością szybkiego zapisu kryje to, czego jeszcze nie pomyśleliśmy lub nie wprowadziliśmy do racjonalnego dyskursu.
Komuna Otwock
Lubelska 30/32, Warszawa