Od 2 do 4 grudnia 2008 r. w krakowskim Klubie Bunkier Sztuki odbędzie się Festiwal Filmu Filozoficznego – III Kinematograf Filozoficzny.
Podstawowym celem Kinematografu Filozoficznego – Międzynarodowego Festiwalu Filmu Filozoficznego jest promocja interdyscyplinarnego podejścia do sztuki filmowej. Głównym przedmiotem zainteresowania jest proces oddziaływania pomiędzy dwoma dziedzinami: filozofią i filmem. Kolejnym ważnym celem jest prezentacja twórczości autorów tzw. filmów filozoficznych szerokiemu gronu odbiorców podczas Międzynarodowego Konkursu i Przeglądu Filmu Filozoficznego oraz pokazów specjalnych. Publiczność festiwalowa zyskuje możliwość zapoznania się z artystyczno-intelektualnym nurtem światowego i polskiego kina. Festiwal stwarza stałą, wyodrębnioną przestrzeń konfrontacji nie tylko polskich, ale i zagranicznych twórców. Wysublimowany język filmowy prowadzi do dyskusji, refleksji nad kondycją ludzką, relacjami międzyludzkimi i uniwersalnymi wartościami.
Ideą przewodnią III Kinematografu Filozoficznego, który odbędzie się w grudniu 2008 roku jest Dialog. Na pytania otwierające dyskusję na temat fenomenu dialogu, podczas trwania Festiwalu będą starali się odpowiedzieć twórcy filmowi, filozofowie, filmoznawcy oraz miłośnicy filmu.
W ramach festiwalu w Klubie Bunkra Sztuki zobaczymy retrospektywę filmów Chrisa Markera, twórcy tzw. filmu eseistycznego. Marker czyni bohaterem swoich filmów człowieka nie mogącego poradzić sobie właściwie z otaczającym go światem. Artysta łączy w swoich obrazach elementy filmu dokumentalnego z działaniami o charakterze czysto kreacyjnym.
Program:
wtorek, 2 grudnia, godz. 18.00
W ramach festiwalu w Klubie Bunkra Sztuki zobaczymy retrospektywę filmów Chrisa Markera, twórcy tzw. filmu eseistycznego. Przed projekcjami słowo wstępu wygłosi prof. Andrzej Pitrus.
Video Haiku, 3 min., 1994 r. – trzy bardzo krótkie wariacje opierające się na zestawieniu obrazów oraz asocjacji, które one przywołują.
La jetée, 28 min., 1962 r. – eksperymentalna foto-powieść science-fiction, uznana przez wielu krytyków i twórców za arcydzieło tego gatunku.
Cinéma de notre temps: une journée d’Andrei Arsenevitch, 55 min. 1999 r. – Film jest hołdem oddanym zmarłemu w 1986 roku Andriejowi Tarkowskiemu, jednemu z najwybitniejszych twórców powojennego rosyjskiego kina. Chory na raka Tarkowski wspomina wizytę swojego syna, który po pięciu latach prób otrzymuje w końcu zezwolenie na opuszczenie Związku Radzieckiego, aby odwiedzić żyjącego za granicą ojca.
środa, 3.12.2008, godz. 17.00
Le tombeau d’Alexandre, 120 min., 1992 r. – dokument oparty na życiu i twórczości ostatniego bolszewika – rosyjskiego reżysera Alexandra Medvedkina (1900-1989), będący próbą zrozumienia zależności między sztuką i polityką w byłym Związku Radzieckim.
czwartek, 4.12.2008, godz. 18.00
Chats Perchés, 58 min., 2004 r. – człowiek z kamerą przemierza ulice Paryża w poszukiwaniu Pana Kota, tajemniczego graffitti pojawiającego się na murach i dachach stolicy Francji. Film ten jest pewnego rodzaju refleksyjnym palimpsestem o naszej aktualności, gdzie element iluzorycznego graffitti zyskuje wymiar metaforyczny i egzystencjalny.
Théorie des ensembles, 11 min., 1991 r. – w jaki sposób sklasyfikować zwierzęta z Arki Noego? Film Théorie des ensembles ma formę bajki o matematycznym potopie, w której problem filozoficzny zostaje przedstawiony dzieciom.
Klub Bunkra Sztuki
Kraków