11 grudnia o godz.17.00 w siedzibie BWA Galeria Zamojska w Zamościu odbędzie się otwarcie wystawy Żywa kolekcja BWA Galerii Zamojskiej.
Potężna kolekcja BWA Galerii Zamojskiej, jest przykładem bogactwa kulturowego lokalnej instytucji kultury. Marka zamojskiego BWA, zarówno w przeszłości, jak i obecnie, kształtowana jest przede wszystkim w oparciu o kolekcje dzieł sztuki plastycznej. Pozyskane w przeszłości dzieła sztuki malarskiej czy graficznej, zasilane są systematycznie ilustracjami, po organizowanych co roku Międzynarodowych Plenerach Ilustratorów. Ostatnie lata, związane z transformacją ustrojową i pojawieniem się tzw. wolnego rynku, wbrew pozorom nie przyczyniły się jeszcze do gwałtownego wzrostu obrotu dziełami sztuki. Popularne i inspirowane centralnie kolekcje, tworzone w różnych ośrodkach na nowo, mają charakter spontanicznych, jednorazowych akcji, związanych raczej z rozwojem infrastruktury wystawienniczej, niż z chęci wniesienia trwałej wartości.
Ważnym natomiast zjawiskiem jest pojawienie się wielu interesujących kolekcji prywatnych, które jednak często posiadają rangę ciekawostki o charakterze komercyjnym. O bogactwie i ciągłości decyduje utrwalona przez lata pozycja i naturalność powstających w Zamościu zbiorów dzieł sztuki. Świadczą o tym nazwiska twórców, którzy za życia przekazywali swe dzieła, jeszcze w momencie prosperity ich sztuki. Można tu wymienić nazwiska takich artystów jak Teresa Pągowska, Tadeusz Brzozowski, Jerzy Duda Gracz, Olga Siemaszko, Zbigniew Rychlicki, Jerzy Flisak, których prace w zamojskich zbiorach się znalazły. Są też dzieła żyjących artystów – Jerzego Nowosielskiego, Antoniego Fałata, Tadeusza Dominika, Andrzeja Sadowskiego, Franciszka Maśluszczaka, Stasysa Eidrigeviciusa i wielu innych. Tak czy inaczej kolekcja BWA Galerii Zamojskiej, to zjawisko historycznie cenne i ciekawe, które nazwać można ze względu na ciągłość i otwartość – żywą kolekcją sztuki.
BWA Galeria Zamojska
ul. Staszica, Zamość