W najbliższy piątek, 5 grudnia na północnym dziedzińcu Pałacu Kultury i Nauki od godziny 18.00 w ramach pierwszego pokazu kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pt. Sztuka cenniejsza niż złoto zobaczyć będzie można pokaz Henryk Stażewski. Dziewięć promieni światła na niebie.
Celem odtworzenia Dziewięciu promieni światła na niebie jest przybliżenie mieszkańcom Warszawy postaci Henryka Stażewskiego (1894-1988) – jednego z najbardziej z tym miastem związanych wielkich artystów XX wieku. Przypominanie i popularyzowanie legend sztuki nowoczesnej jest niezwykle ważnym elementem misji edukacyjnej Muzeum.
Stażewski tworzył obrazy, plakaty, projekty wnętrz i scenografie teatralne, zawsze podporządkowane geometrii. Wystawiał swe projekty w salonach automobilowych, bo to one były wówczas świątyniami nowoczesności. Współpracował z Pietem Mondrianem, był współorganizatorem pierwszej poza Rosją wystawy Kazimierza Malewicza – odbyła się ona w 1927 roku w warszawskim Hotelu Polonia. W latach 60. Stażewski zamieszkał w pracowni na dachu bloku przy Al. Świerczewskiego, dzisiejszej Al. Solidarności. Codziennie od godziny 6.00 rano do 11.00 malował, następnie wyruszał autobusem do kawiarni Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ulicy Foksal, gdzie czekali na niego wielbiciele, zaś przed godziną 17.00 wracał do swej pracowni i otwierał salon – prawdziwe centrum warszawskiego życia artystycznego, gdzie jednym z częstych bywalców był między innymi poeta Miron Białoszewski, równie silnie jak Stażewski związany z Warszawą.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
ul. Pańska 3, Warszawa