6 grudnia 2008 r. w Galerii Krzysztofory w Krakowie odbędzie się spotkanie z okazji 100-rocznicy urodzin i 50-rocznicy śmierci Marii Jaremy. Dyskusję poprowadzi Anna Baranowa.
W programie: prelekcja Jacka Mroza Happening Tadeusza Kantora Hommage a Maria Jarema po czterdziestu latach. Stronnicza opowieść z epilogiem oraz wspomnienie Jacka Stokłosy – uczestnika i autora zapisu fotograficznego happeningu.
Maria Jarema (ur. 24 listopada 1908 w Starym Samborze, zm. 1 listopada 1958 w Krakowie) – polska malarka, rzeźbiarka i scenografka; przyjaciele nazywali ją Jaremianką. W latach 1929-1935 studiowała rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Współzałożycielka awangardowej i radykalnie lewicowej Grupy Krakowskiej.
Przed wybuchem II wojny światowej zajmowała się głównie rzeźbą, którą po wojnie porzuciła dla malarstwa. Tworzyła obrazy abstrakcyjne. Od 1951 wykonywała monotypie. Wykorzystując tę technikę i łącząc ją niekiedy z farbami olejnymi i temperami wykonała jedne z najsławniejszych swoich cykli malarskich – Penetracje oraz Rytmy. Współpracowała z teatrami Cricot, Cricot 2 oraz teatrzykiem kukiełkowym Adama Polewki, który tworzył szopki polityczne w środowisku robotników.
Galeria Krzyszofory
ul. Szczepańska 2, Kraków