Do 4 stycznia 2009 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę prac Zofii Stryjeńskiej zatytułowaną Zofia Stryjeńska 1891-1976.
Wystawa ta jest pierwszą po wojnie i zarazem największą ekspozycją prac jednej z najbardziej oryginalnych artystek okresu międzywojennego w Europie i najpopularniejszej w tym czasie w Polsce, współtwórczyni polskiego art deco i narodowego nurtu w sztuce.
W specjalnie zaaranżowanych wnętrzach można zobaczyć kilkaset prac: ponad 100 obrazów w tym fragmenty sławnej dekoracji Pawilonu Polskiego na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 roku, na której odniosła wielki triumf, uzyskując Grand Prix w czterech kategoriach oraz jedno wyróżnienie. Są tam też projekty fresków i scenografii teatralnych, grafiki, książki i plakaty, papiery wartościowe i reklamy, zabawki, rękawiczki, szachy, tkaniny, nawet projekty architektoniczne. Na wystawie zaprezentowano również mało znane obrazy z sali bankietowej na transatlantyku m/s Batory, czy prace powojenne.
4 stycznia odbędzie się finisaż wystawy – o godz. 15.00 Natalia Strzelecka będzie czytać fragmenty pamiętników Zofii Stryjeńskiej Chleb prawie że powszedni w opracowaniu Marii Grońskiej. Wystawa tego dnia będzie czynna do ostatniego widza.
Muzeum Narodowe w Krakowie
Gmach Główny, al. 3 Maja 1