8 stycznia 2009 r. w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wykład prof. Marii Poprzęckiej na temat sztuki obrzydliwej, który jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie prac znakomitego rysownika Alfreda Kubina Mroczna strona wyobraźni.
Punktem wyjścia do rozważań będzie świat mrocznej wyobraźni artysty, zamieszkiwany przez: …siejące panikę olbrzymy o grubo ciosanych twarzach, których zasadniczym powołaniem jest miażdżyć, rozdzierać i deptać, wywiedzione z koszmaru bestie. I złowieszcze kreatury człowiecze, mnogie lub pojedyncze (Jan Gondowicz, katalog wystawy).
Termin abject art (sztuka wstrętu) zastosowany został w krytyce angloamerykańskiej w latach 80. i 90. XX wieku do opisu dzieł sztuki, które odrzucają konwencjonalne piękno i wykorzystują materiały zdegradowane, aby oddziaływać poprzez kreowanie przedmiotów i przedstawień, kwestionujących i naruszających uznane normy. Określenia abject i abjection – obrzydzanie i jednocześnie wstręt do tego, co obrzydliwe – wprowadziła Julia Kristeva, która poświęciła temu zjawisku studium zatytułowane Pouvoirs de l’horreur.
Maria Poprzęcka – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, historyk sztuki, specjalizuje się w historii i teorii sztuki w XIX i XX wieku. Przez wiele lat kierowała Instytutem Historii Sztuki UW. Obecnie dyrektor Podyplomowych Studiów Muzealniczych UW. Prezes Stowarzyszenia Historyków Sztuki od 1998 roku. Autorka licznych publikacji m.in. Akademizm, O złej sztuce, Polskie malarstwo salonowe, Galeria. Sztuka patrzenia.
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25, Kraków