7 stycznia 2009 r. o godzinie 19.00 w Pawilonie Wyspiańskiego w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Inne bajki. Zobaczyć będzie można prace Agaty Biskup, Wojtka Bąkowskiego, Przemysława Czepurko, Pawła Duczmal, Tomasza Siwińskiego, Honzy Zamojskiego.
Artyści chcą opowiedzieć o współczesnych bajkach. Pomysł zrodził się w trakcie obserwacji narastającej infantylizacji kultury i rosnącego w ostatnich dwóch dekadach zainteresowania baśniowością i dzieciństwem tak w kulturze wysokiej jak i popularnej. Tematyka ta jest popularna w reklamie, filmie, literaturze i mediach. Fala fascynacji bajkowością i integralnie związanym z nią tematem dzieciństwa zauważalna jest również w sztukach wizualnych. Inne bajki nie przedstawią całości zjawiska. Jest to subiektywne spojrzenie na to, jak ten temat funkcjonuje dziś, jakie może mieć znaczenie, w jakich formach zostaje przedstawiony i jakie mogą być powody sięgania po estetykę bajki.
Baśnie i bajki mają ogromny wpływ na rozwój jednostki. Przemawiają językiem symboli oddziałujących silnie na podświadomość. W swojej pierwotnej wersji u Andersena, braci Grimm czy Charlesa Perraulta były symbolicznymi narracjami. Ich zadaniem było oswojenie dzieci z tym, co wywołuje u nich największe lęki i niepokoje, by w końcu doprowadzić je do mądrego, choć nie zawsze szczęśliwego zakończenia. W XX wieku, w kulturze masowej pojawiły się bajki jedynie udające realizm, produkowała je przede wszystkim, przodująca w tym nurcie, wytwórnia Walta Disneya. Od początku XXI wieku poważne i trudne tematy, dosłowność rzeczywistości i jej brutalność powracają. Pojęcia dobra i zła ulegają relatywizacji. Bohaterowie tacy jak Barman, czy Joker stają się niejednoznaczni, a postacie z Włatców Móch, mimo że uwielbiane przez widzów, szokują swoim zachowaniem. Dziś mamy do czynienia z Innymi bajkami.
Wystawa potrwa do 30 marca 2009.
Pawilon Wyspiański 2000
pl. Wszystkich Świętych 2, Kraków