9 stycznia 2009 roku o godzinie 18.00 w krakowskiej Galerii Lamelli zostanie otwarta wystawa pt. Kontrast, której autorami są Monika Piórkowska i Zekerya Saribatur.
Tytułowy Kontrast wyraża zestawienie dwóch przeciwieństw, służy uwydatnieniu cech charakterystycznych opisanego przedmiotu lub według definicji medycznej – jest to substancja podawana podczas badania obrazowego, w celu uwidocznienia określonych struktur i narządów.
Monika Piórkowska i Zekerya Saribatur łączą w pracach przeciwieństwa, które obserwują w rzeczywistości, wyodrębniając z jej obrazu to, co najważniejsze, i co różne. Piórkowska przygląda się nagiej cielesności, fragmentom męskim i kobiecym, pląta je, tworzy pojedyncze elementy – kostki, z których buduje sześcienne obiekty, jak w pracy Gender Studium (2008). Ich transparentność odwołuje do witrażu, a przenikające je światło czyni z nich formy bliskie sakralnym. Saribatur wykorzystując kontrast, uwidacznia strukturę człowieka, tworzy nową poprzez połączenia, zlania, deformacje. Bazując na tym zabiegu, buduje strukturalne, duże kompozycje z pojedynczych sylwetek ludzkich (Komunikacja, 2008, Emigracja, 2008), które zamieniają się w znaki i odwołują do problemu, i możliwości porozumienia, integracji, rozproszenia, wyobcowania.
W sztuce istnieje wiele możliwości ukazania kontrastu, jedną z nich jest sytuacja, w której przestrzenie pomiędzy zanikają wyparte przez dominujące elementy. Kontrast kulturowy tworzy wielość kultur żyjących obok siebie. Gdy to zjawisko zanika pojawia się monokultura. To nagromadzenie ludzkich przedstawień, obrazów człowieka, staje się rodzajem przepracowywanej nieustannie udręki. Zetknięciem się z wizerunkiem pojedynczego człowieka w tłumie. Wówczas artyści przypominają słowa Ludwika Wittgensteina – W mowie spotykają się oczekiwanie i spełnienie.
Monika Piórkowska (ur. 1977r. w Krakowie) jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom zrealizowała w Pracowni Miedziorytu prof. Stanisława Wejmana oraz częściowo w Pracowni Litografii prof. Romana Żygulskiego w 2003 roku, który został nagrodzony Medalem Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prace artystki prezentowane były podczas wystaw indywidualnych, m. in.: Ślady Czasu, Educult MuseumsQuartier, Wiedeń 2008, Essence 07, Museum für angewandte Kunst, Wiedeń 2007.
Zekerya Saribatur (ur. 1958r. w Turcji, obywatel Austrii od 1993r.) studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Istambule, na Wydziale Malarstwa w Pracowni prof. Özdemira Altana w latach 1979-1982. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa, Malarstwa na Szkle oraz Grafiki Universität für angewandte Kunst w Wiedniu. Założył Pracownię Litografii oraz Eksperymentalnych Technik Mieszanych. Prace artysty znajdują się w kolekcjach: Wydziału Kultury Miasta Wiednia, Ministerstwa Kultury i Sztuki Austrii, Gabinetu Miedziorytu Albertina w Wiedniu, Universität für angewandte Kunst w Wiedniu oraz w zbiorach prywatnych. Mieszka i pracuje w Wiedniu.
Wystawę będzie można oglądać do 5 lutego 2009 roku.
Galeria Lamelli,
ul. Mikołajska 2, Kraków