Pierwsza wystawa zorganizowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Kiedy rano otwieram oczy, widzę film. Eksperyment w sztuce Jugosławii w latach 60. i 70., znalazła się w rankingach dziesięciu najlepszych wystaw ubiegłego roku, opublikowanych przez czołowe międzynarodowe czasopisma poświęcone sztuce: Artforum i Frieze, jako jedyna polska ekspozycja.
Wystawa zorganizowana przez Anę Janevski w miesiącach kwiecień-czerwiec 2008 roku była przeglądem artystycznych działań eksperymentalnych, powstałych w latach 60. i 70. w byłej Jugosławii. Architekturę wystawy stworzyła Monika Sosnowska, która jako artystka, także została wyróżniona przez czasopismo Artforum.
Idea, by sięgnąć po jugosłowiańskie artystyczne dziedzictwo i uczynić z niego temat pierwszej wystawy nowopowstającego wówczas muzeum, zrodziła się z dwóch powodów. Jednym jest waga eksperymentów podejmowanych przez ówczesnych artystów jugosłowiańskich dla sztuki dzisiejszej, także w Polsce. Drugim jest pojmowanie misji muzeum jako instytucji, która swym zainteresowaniem badawczym ma wykraczać poza horyzont lokalny. Nie ulega wątpliwości, że oczy wielkich światowych instytucji artystycznych skierowane są na naszą część kontynentu. Światowe muzea coraz częściej wypełniają białe plamy w powszechnej historii sztuki, zarazem jednak narzucają swoją własną, oczywiście zachodnią, perspektywę badawczą. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, włączając się w ten proces, starało się, by środkowoeuropejski punkt widzenia, i środkowoeuropejskie doświadczenie historyczne autentycznie wzbogaciło tę nową historię sztuki.