17 stycznia 2009 r. o godzinie 18.00 w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się prezentacja teatrów młodej polskiej sceny offowej. Młodzi metryką lub duchem twórcy po raz kolejny pojawią się na HartOFFaniu Teatrem. Wystąpią Robert Paluchowski i Teatr Realistyczny ze sztuką MC Gyver, Paluchosky & end oraz Teatr Krzyk z Maszewa ze swoimi Głosami.
Kolejna odsłona młodego polskiego offu – dwa zespoły, dwa kompletnie różne spojrzenia na świat. Dystans, autoironia z jednej strony i kompletne zaangażowanie z drugiej. Dojrzałość autorefleksji i młodzieńcza wściekłość.
MC Gyver, Paluchosky & end to gorzka, prześmiewcza i do bólu szczera wypowiedź na temat polskości, codziennych kompromisów, indywidualnego buntu i jego sensu. Mieszając konwencje, sięgając to po hip-hop, to po rekwizyty (ikony głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, jak chociażby czapka Stańczyka), Robert Paluchowski bezkompromisowo przypomina nam o słabościach i brudach, których na co dzień wolimy nie zauważać. Jedna z recenzentek po obejrzeniu spektaklu napisała: Jeśli przyjąć, że teatr jest po to, żeby zadawać niewygodne pytania – a chcę w to wierzyć – to Paluchowski robi to bezbłędnie. Spektakl otrzymał I Nagrodę XVI Łódzkich Spotkań Teatralnych (Łódź 2007).
Głosy to spektakl Teatru Krzyk, grupy młodych ludzi zafascynowanych teatrem. Założycielem i twórcą wszystkich spektakli zespołu jest Marek Kościółek, aktor goleniowskiego Teatru Brama, absolwent Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice. Krzyk porusza tematy współczesne, społeczne. Spektakle zespołu to manifesty, pytania, w pełni autorskie wypowiedzi. Spektakl Głosy inspirowany jest wydarzeniami, jakie miały miejsce w toruńskim technikum w 2004 roku, kiedy to lekcja angielskiego zamieniła się w psychiczne i fizyczne znęcanie się uczniów nad nauczycielem.
Spektakl Głosy ma wszystkie cechy zapisu świadomości pokolenia, które właściwie nie wie, jakie jest. Zasłużenie zgarnął wszystkie możliwe nagrody teatralnego offu. Dawno nie widziałem tak autentycznej wypowiedzi pokoleniowej, wściekłości na siebie i świat. (Łukasz Drewniak, Jacek Sieradzki, Zobaczone, przegapione, Przekrój nr 31/2006)
Po spektaklach odbędzie się spotkanie z ich twórcami.