8 lutego 2009 r. w Galerii Wozownia w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy Waldemara Bujaka, Mateusza Kiszki, Sebastiana Siębora Zderzenia. Artyści prezentują w Wozowni zdjęcia wykonane w Pracowni Klasycznych Tematów Fotograficznych prof. P. Wołyńskiego działającej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Podejmują oni w ten sposób dialog z długą tradycją martwej natury w sztuce. Strategie stosowane przez fotografików oparte są na próbach ożywienia figurek zwierząt poprzez osadzenie ich w naturalnym otoczeniu, lub przeciwnie – na podkreślaniu ich naśladowczego charakteru i zastępczej funkcji w stosunku do natury. Pojawiają się także żywe zwierzęta sfotografowane w taki sposób, że zdają się być sztuczne. Wszystko to wprowadza widza w stan niepewności, co do klasyfikacji oglądanych na zdjęciach zwierząt-rzeczy. Tego typu wrażenie skłania z kolei do postawienia pytania o istotę martwej natury: czy jest ona tylko przedstawieniem rzeczy nieożywionych, czy także uśmierceniem żywego pierwowzoru przez przedstawienie? Od tak sformułowanego pytania niedaleko już do pewnego typu refleksji na temat fotograficznej kreacji rzeczywistości.
Operowanie sztucznością i statycznością w zdjęciach poznańskich artystów prowadzić może do ogólnego wniosku, że fotografowanie, zamykające w statycznym kadrze żywą ruchliwość świata, zawsze jest procederem uśmiercenia. W taki sposób postrzegał tę technikę Roland Barthes, wyrażając pogląd, że nieodłączną cechą fotografowania jest uobrazowienie podmiotu, równoznaczne z jego uprzedmiotowieniem i właśnie uśmierceniem. Prezentowane w Wozowni zdjęcia prowokować mogą również refleksję nad zadomowionymi w kulturze wyobrażeniami na temat żywego i martwego, naturalnego i sztucznego oraz – co ściśle z tym związane – nad funkcją wpisujących się w estetykę kiczu zwierzokształtnych figurek, tak często umieszczanych w domach, samochodach i ogrodach.
Galeria Wozownia
Rabiańska 20, 87-100 Toruń