7 lutego 2009 r. o godzinie 18.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się koncert Stephanie-Marie Degand i Arte dei Suonatori, na którym będzie można usłyszeć muzykę francuskiego baroku.
W programie koncertu:
– Marc-Antoine Charpentier, Ouverture (le Malade imaginaire, 1673)
– Jean Philippe Rameau, Suita Hippolyte et Aricie
– Jean-Marie Leclair, Koncert skrzypcowy g-moll op. 10 nr 6
– Chevalier de Saint George, Koncert skrzypcowy D-dur op. post, nr 2
– Antoine Dauvergne, Concert en Symphonie A-dur nr 4
Stephanie-Marie Degand – studiowała w konserwatorium paryskim muzykę romantyczną, współczesną, ale też barokową i klasycystyczną. Swoje umiejętności doskonaliła u boku Williama Christie, Patricka Bismutha, Christophera Rousseta i Christophera Choina. Artystka występuje w najlepszych europejskich salach i na wielu festiwalach u boku Vanessy Wagner, Marie-Josephe Jude, Emmanuelle Bertrand i Antoine’a Tamestita, a także z tak znanymi orkiestrami, jak Chambre Philharmonique czy Le Parlement de Musiqe. Jej liczne nagrania płytowe spotkały się z życzliwym przyjęciem krytyki. Jest współtwórczynią Festival de Saintes oraz Jeune Orchestre Atlantique. Gra na dwóch wspaniałych egzemplarzach skrzypiec włoskich (Catenari 1710 i Gennaro Gagliano 1756). Wraz z lutnistą i twórcą smyczków Jean-Yves Tanguy stara się udoskonalać kopie smyczków barokowych oraz klasycznych, którymi sama gra. W 2005 roku została uznana najlepszą solistką-instrumentalistką na Victoires de la Musique Classique.
Orkiestra Arte dei Suonatori – to orkiestra barokowa na sposób barokowy. Zespół stara się nie ograniczać do wykonywania na dawnych instrumentach i według barokowych prawideł wykonawczych dzieł skomponowanych trzysta lat temu. Arte dei Suonatori od swych barokowych przodków i współczesnych mentorów przejęli to, dzięki czemu bliżej im do nieprzewidywalnego zespołu jazzowego niż do poważnej orkiestry symfonicznej. Obok barokowych partytur oraz barokowego instrumentarium muzykom bliski jest barokowy sposób myślenia o muzyce i o muzykowaniu. Partytura to tylko pretekst do artystycznych eksperymentów, czyli bardziej do tworzenia niż odtwarzania muzyki.
Orkiestra Arte dei Suonatori daje prawie sto koncertów rocznie, występując w różnych konfiguracjach i składach instrumentalnych. Jest animatorem i gospodarzem pięciu festiwali muzyki dawnej w Polsce. Wydane przez Arte dei Suonatori płyty zdobyły wyróżnienia międzynarodowej krytyki muzycznej: Diapason d’Or, Gramophone Editor’s Choice, Choc du Monde de la Musique, Luister 10, 10 de Repertoire, Classics Today, Classic CD. W roku 2003 brytyjski Gramophone uznał płytę La Stravaganza z koncertami Antonia Vivaldiego nagraną przez orkiestrę z brytyjską skrzypaczkę Rachel Podger najlepszą płytą w kategorii instrumentalna muzyka barokowa.
Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza
ul. Wieniawskiego 1, Poznań