6 marca 2009 r. o godzinie 19.00 w Galerii Olympia w Krakowie odbędzie się wystawa Silke Mathé Homo Femina. Silke to urodzona w Rumunii malarka, na stałe mieszkająca w Norymbergii. W twórczości artystki odbijają się echa twórczości renesansowych mistrzów malarstwa portretowego oraz klasyków współczesnych, takich jak Edward Hopper czy Lucian Freud. Silnie nakreślony rys psychologiczny bohaterek prezentowanych obrazów oraz wielość sposobów ich przedstawiania wprowadzi nas w świat gdzie to, co powszechne i banalne styka się z głębią stanów egzystencjalnego napięcia, zadumy, samotności, radości, oczekiwania.
Silke Mathé opisuje w swoich obrazach zadziwiony, często pełen paradoksów świat. Chwyta to, co wyjątkowe i rzadkie, co ją w codzienności zdumiewa i odstręcza. Konfrontuje widza ze światem składającym się z wyobrażeń, marzeń i tęsknot, który – paradoksalnie – wcale się nie rozmywa. Spojrzenie artystki łamie iluzję przesłodzonej rzeczywistości. Widz – a na nim zależy artystce, w której pracach człowiek jest najistotniejszy – tak jak zwykle w normalnym życiu nie zauważa swojego otoczenia: taka jest rzeczywistość.
Silke Mathé – urodziła się w 1968 roku w rumuńskim Siedmiogrodzie. Po maturze wyjechała do Niemiec. W 1994 odbyła praktykę w Atelier Bittenbinder w Holandii, w latach 1994-1995 uczęszczała do szkoły Neue Kunstschule w Zurychu, a następnie rozpoczęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, które ukończyła w klasie mistrzowskiej prof. Grützke w roku 2001. W roku 1996, 1998 i 2000 otrzymała Nagrodę Fundacji Danner, a w roku 2007 drugą Nagrodę norymberskiego dziennika Nürnberger Nachrichten. W roku 2004 jej prace prezentowane były na targach sztuki w Norymberdze (Consument Art.) a w roku 2006 w Kolonii (art.fair) oraz na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Museum Kunstpalast w Düsseldorfie, Haus der Kunst w Monachium, Kunsthaus w Norymberdze czy Muzeum Sztuki w Erlangen.