6 lutego 2009 roku o godzinie 19.00 w warszawskiej Zachęcie odbędzie się wernisaż wystawy Seanse robótek ręcznych/ Quilting sessions Paula McCarthy i Benjamina Weissmana.
Paul McCarthy to jeden z najbardziej znanych artystów performance, wideo i filmu. Jego sztuka jest silnie powiązana ze specyfiką amerykańskiego życia. W sposób niezwykle radykalny zmaga się z traumami społeczeństwa konsumpcyjnego, łamie tabu, prowokuje i wyśmiewa ikony popkultury: Hollywood, Disneya, sitcomy, etos Dzikiego Zachodu, gwiazdy kina.
Twórczość artysty charakteryzuje skłonność do przeładowanej, chaotycznej i groteskowej estetyki. W kręconych przez niego filmach przerażają niekontrolowane zachowania i nieuzasadnione okrucieństwo bohaterów, odpychają odniesienia skatologiczne i seksualne. McCarthy, porównywany z anatomem czy chirurgiem społeczeństwa, w bezwzględny sposób analizuje jego najskrytsze traumy. Jednakże, jak sam podkreśla, jego twórczość jest tylko na pozór pokrewna działaniom równie kontrowersyjnych artystów performansu, jak akcjoniści wiedeńscy czy Chris Burden. W przeciwieństwie do nich McCarthy tylko odgrywa role i sytuacje, kreuje swój własny teatr z makabrycznymi bohaterami, scenografią jak pułapką i notorycznie powtarzającymi się rekwizytami (np. słynnym już keczupem, który udaje krew). Paradoksalnie jednak, świat stworzony przez McCarthy’ego nie jest przez to mniej wstrząsający.
Pokazywane na wystawie rysunki są efektem współpracy Paula McCarthy’ego i jego przyjaciela Benjamina Weissmanem. Seanse robótek ręcznych/Quilting sessions, zainicjowane w roku 1997 pracą 1/2 Boy, kontynuowane są do dzisiaj. Te wykonane techniką mieszaną rysunki powstały w czasie wspólnych wieczornych spotkań przy stole. Zostały podzielone na grupy i rozdziały zgodnie z sesjami, z których pochodzą. Tytuł wystawy nawiązuje do nieformalnego wymiaru artystycznej współpracy, w której, dzięki improwizacji i repetycjom, udało się dotrzeć do podświadomości i wyzwolić swobodną ekspresję. Wydanym po raz pierwszy w formie katalogu rysunkom, towarzyszy niepublikowany wcześniej wspólny tekst artystów.
W ramach wystawy w sali kinowej Zachęty zaprezentowane zostaną także filmy Paula McCarthy’ego. Film jest obecnie najważniejszą dziedziną jego wszechstronnej twórczości. Moje zainteresowanie filmem i wideo zaczęło się w latach 60. W dużej części film, wideo i performance były ściśle powiązane. Zawsze byłem zainteresowany obecnością kamery -mówi artysta w wywiadzie z Benjaminem Weissmanem.
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki,
pl. Małachowskiego 3, Warszawa