11 lutego 2009 roku o godzinie 18.30 w Muzeum Sztuki w Łodzi odbędzie się dyskusja na temat najnowszej książki Marka Wasilewskiego pt. Czy sztuka jest wściekłym psem?
Najnowsza książka Marka Wasilewskiego, podobnie jak dwie jego poprzednie pozycje, zawiera eseje i rozmowy o sztuce z artystami i teoretykami sztuki. Mamy tu ważne teksty przekrojowe o sztuce mediów, o roli muzeów czy o kontrowersjach wokół styku sztuki i polityki. Są wnikliwe analizy twórczości Billa Violi, Matthew Barney’a czy Mirosława Bałki.
Odrębną część pozycji książkowej stanowi cykl rozmów z takimi sławami światowej sztuki, jak Louis Burgeois, Shirin Neshat, Gary Hill czy Krzysztof Wodiczko. Marek Wasilewski oddaje głos zarówno artystom, jak i krytykom, wydawcom i kuratorom, co nadaje całości dodatkowy ton krytycznej refleksji. Ta część książki układa się więc w interesujący wielogłos przedstawicieli różnych światów, dla których niezwykle istotne są korzenie i kontekst kulturowy kraju, z którego wyszli. Łączą ich język artystycznej wypowiedzi i wspólnota wartości ukształtowane przez paradygmat sztuki nowoczesnej. Z tego powodu Czy sztuka jest wściekłym psem? może być ciekawą lekturą nie tylko dla badaczy sztuki współczesnej, ale także dla antropologów i kulturoznawców.
W spotkaniu udział wezmą m.in.: Jarosław Lubiak (Muzeum Sztuki w Łodzi), Ryszard Kluszczyński (UŁ) oraz Andrzej Leśniak (UW). Spotkanie stanowi jednocześnie drugą odsłonę nowego cyklu paneli dyskusyjnych, dla których inspiracją będą najnowsze publikacje z zakresu sztuki XX i XXI wieku. Każdorazowo goście spotkań – autorzy książek oraz teoretycy i historycy sztuki – krytycznie przyglądają się zaproponowanym w publikacjach reinterpretacjom minionych lub diagnozom aktualnych zjawisk artystycznych.
Marek Wasilewski (1968) – artysta, kurator, autor licznych publikacji, redaktor naczelny Czasu kultury. Ukończył PWSSP w Poznaniu i Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie. Obecnie wykłada na ASP w Poznaniu. Czy sztuka jest wściekłym psem? to trzecia pozycja książkowa w jego dorobku.
Muzeum Sztuki,
ul. Ogrodowa 1, Łódź