Nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukazała się książka Zbigniewa Osińskiego, Polskie kontakty teatralne z Orientem w XX wieku. Jest to pierwsza część opracowania poświęconego polskim kontaktom z teatrem azjatyckim. Niniejszy tom zawiera kronikę dokumentującą pobyty twórców i zespołów z Chin, Japonii, Indii czy Indonezji w Polsce.
Część druga to zebrane studia, które obejmują takie zagadnienia, jak: polska recepcja opery pekińskiej i japońskiego teatru nō, wizyty zespołów kabuki. Autor przygląda się uważnie temu, jaki stosunek do kultur Orientu miał Jerzy Grotowski i jak jego zainteresowanie Wschodem objawiało się w spektaklach Teatru Laboratorium.
Zbigniew Osiński jest profesorem w Katedrze Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Stworzył projekt i był pierwszym dyrektorem powołanego w 1990 roku Ośrodka Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych we Wrocławiu. Od 1991 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego i naukowego tej placówki. Wspólnie z Januszem Deglerem opracował jedyną dotychczas książkę Grotowskiego, opublikowaną w Polsce: Teksty z lat 1965-1969. Wybór, Wiedza o kulturze, Wrocław 1989. Jest autorem prac z zakresu historii teatru, historii idei teatralnych, teorii i antropologii teatru, teatrografii. Jego książki, artykuły i eseje są tłumaczone na wiele języków. Najważniejsze teksty traktują o Reducie, Teatrze Laboratorium, Odin Teatret, Gardzienicach, związkach teatru polskiego (i europejskiego) z teatrem orientalnym. W roku 1967 reżyserował przedstawienie Warszawianki Wyspiańskiego w poznańskim Teatrze Ósmego Dnia. W latach 1973-1977 był kierownikiem literackmi Starego Teatru w Krakowie.