20 lutego 2009 roku o godzinie 18.00 w Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się wernisaż wystawy prezentującej kilkanaście projektów, które zapoczątkowano na plenerze w Hołownie w lipcu 2008 roku. Plener prowadzili Robert Kuśmirowski oraz Jan Gryka, natomiast uczestniczyli w nim studenci IV roku Edukacji z Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.
Projekt dotyczył poszukiwania odpowiedzi na nastepujące pytania:
– Czy w warunkach wiejskich może funkcjonować sztuka publiczna?
– Jaka i czy w ogóle może wystšpić potencjalna recepcja artystycznych realizacji?
– Czy kontekst historyczny miejsca i stan aktualny mogą mieć wpływ na autorskie projekty?
– Czy realizacje tego typu mogą mieć funkcje edukacyjne i użytkowe?
Na bazie istniejących uwarunkowań historycznych i socjologicznych, ale również wobec wizji rozwoju miejsca i jego tożsamości próbowaliśmy wykreować projekty artystyczne, które mogłyby być zrealizowane jako stałe realizacje.
Pomysłodawcom projektu chodziło raczej o sprawdzenie potencjalności miejsca, jego otoczenia i zbudowanie artystycznych projektów, które stałaby się nie tylko wizerunkiem miejsca ale miałyby funkcje turystyczne i zarazem użytkowe dla tamtejszej społeczności. Efektem warsztatów jest kilka impresji na temat Hołowna i okolic oraz wizyjne projekty wiejskich SPA, podziemnego amfiteatru, wyposażenia wiejskiej chaty, czy też systemu informacji wizualnej.
W dalszej perspektywie może powstać jeszcze wiele różnorodnych wizji, które pojawiają się już jako tzw. potencjalność. W Hołownie znalazł swoje siedlisko Robert Kuśmirowski, który buduje tu artystyczne pracownie rezydencjalne dla artystów z Polski i ze świata. Nieoczekiwanie więc otwiera się perspektywa realnej współpracy przy realizacji różnorodnych projektów, które mogą się stać niezwykłą atrakcją dla tego regionu.
PROJEKT HOŁOWNO: Kama Bubicz, Paulina Chreścionko, Paulina Daniluk
GAZOBETONOWNIA: Barbara Abramowicz, Aleksandra Mijal, Natalia Głowacka, Wiola Głowacka, Jan Gryka, Dawid Jurek, Ewelina Kruszewska, Agata Krutul, Jan Milewski, Mariusz Tarkawian, Jacek Wierzchoś, Monika Zapisek.
Wystawa potrwa do 13 marca 2009 roku.
Centrum Kultury w Lublinie,
ul. Peowiaków 12, Lublin