27 lutego 2009 roku o godzinie 18.30 w warszawskim Goethe Institut odbędzie się piąte spotkanie z cyklu ORGIA Z MYŚLĄ NIEMIECKĄ, poświęcone twórczości Heinricha von Kleista, pt. Kleist, czyli literatura wojenna.
Heinrich von Kleist (1777-1811) – znany głównie ze swego trudnego i krótkiego życia, ze swej lektury Kanta, wreszcie samobójstwa, do którego jakoby zawiodła go ta lektura – był nie mniej ekscentrycznym pisarzem. Na temat Penthesilei, jednego z najosobliwszych i najgwałtowniejszych dramatów w historii, Goethe powiedział: Pochodzi ona z tak dziwnego rodu i obraca się w tak obcych sferach, ze potrzeba mi dłuższego czasu, abym mógł się z jednym i drugim oswoić.
W istocie niełatwo oswoić się z większością kleistowskich postaci. Michael Kohlhaas, Penthesilea, książę Homburgu – to bohaterowie walczący. Trudno wszakże zdefiniować stawkę i strategie ich kampanii. Silny i decydujący czynnik afektywny czyni z tych wojen przedsięwzięcia niezrozumiale i nieprzewidywalne. Jeśli dołączyć do tego szeregu pozostałych somnambulików Kleista, w tym bohaterów komedii, a także Traktat o marionetkach, wyłania się z tej konstelacji nie tylko pewna oryginalna teoria konfliktu, ale również oryginalna antropologia, wykraczająca zarówno poza klasyczny racjonalizm, jak i romantyczna uczuciowość. (Mateusz Falkowski).
W spotkaniu udział wezmą: Agata Bielik-Robson (IFiS PAN), Mateusz Falkowski (Orgia Myśli). Spotkanie prowadzi Paulina Kwiatkowska (IKP UW, Orgia Myśli).
Instytut Goethego,
ul. Chmielna 13a, Warszawa