16 marca 2009 roku o godzinie 18.00 w poznańskiej Galerii AT odbędzie się wernisaż wystawy Renato Nicolodi Obserwując ciemność. Artysta należy do jednych z najbardziej znanych i aktywnych artystów belgijskich młodej generacji. Głównym medium jakie wykorzystuje w sztuce jest rzeźba, ale także lighbox, fotografia czy rysunek. Tworzy wyimaginowane, betonowe modele budowli architektonicznych, w klimacie ascetyczne, oraz oszczędne w formie.
Budowle/rzeźby tworzone przez artystę, przywodzące na myśl antyczne amfiteatry/stadiony, monumentalne łuki triumfalne, tajemnicze amfilady, są wykonane z matematyczną wręcz precyzją, z dbałością o każdy szczegół. Tytuły tych realizacji tj. Observatoire, Panopticon, Atrium, Hortorium, dopełniające w istotny sposób ideę całości wypowiedzi, sugerują widzowi domniemaną funkcję tych archetypicznych rzeźb/obiektów. Odnosi się wrażenie, że można dotrzeć w nich do wyimaginowanej sfery niewidzialnej czeluści. Niemal w każdej z tych prac ważną rolę odgrywają schody prowadzące do wnętrza budowli, w której panuje intrygujący mrok – ciemna i pusta przestrzeń.
Jak autor podkreśla: Po wejściu (do wnętrza pracy), będąc w jej przestrzeni, nie widać nic oprócz ciemności. Widz nie mogąc uczynić tego fizycznie, jest poniekąd zmobilizowany/zaproszony do odczuwania jej mentalnie. Można to odnieść w jakim sensie do niektórych prac Anisha Kapoora i jego zagadkowych czarnych dziur, metafizycznej pustki. Rzeźby Nicolodiego mają także odniesienia do utopijnej architektury Etienne-Louis Boulée i Claude-Nicolas Ledoux, czy rycin Giovanniego Battisty Piranesiego. Są to monolity, w których czas i przestrzeń wydają się być zawarte w bezruchu masy betonu.
Bardzo często prace artysty są odbierane jako reminiscencja architektury faszystowskiej z czasów Mussoliniego, czy monumentalnych projektów Alberta Speera (w większości niezrealizowanych). Pomimo tych oczywistych analogii, narzucających się w pierwszym oglądzie, prace Renato Nicolodiego mają wyraźny rys personalnego kształtowania i pojmowania przestrzeni, jak również umiejętnego czerpania z historycznych aspektów występujących w klasycznej architekturze. Kilka jego projektów rzeźbiarskich zostało już zrealizowanych w dużej skali w przestrzeni otwartej np. siedmiometrowa triumfalna brama Belvédère na cmentarzu Waterschei w Genk, czy Antrum 03 w TOUR&TAXI w Brukseli (ponad sześciometrowa forma betonowego bunkra).
Renato Nicolodi (ur.1980 r. w Brukseli, Belgia); studiował w Post-Graduate, HISK Hoger Instituut voor Schone Kunsten, Antwerpia (2006) oraz w Beeldende en Audiovisuele Kunst, Hogere Leergangen Sint-Lukas, Bruksela (2000-2004). W 2007 roku został laureatem prestiżowej nagrody Fortis Young Ones Award, przyznawanej przez LIneart w Gandawie wyróżniającym się młodym europejskim artystom. Od wielu lat związany jest z holenderską Galerią Ron Mandos w Rotterdamie. Swoje prace artystyczne prezentował m.in. w Gallery Annie Gentils, Antwerpen, Ronmandos Gallery, Rotterdam, HISK, Antwerpen, Lokaal 01, Breda, Art Cologne, Art Forum, Berlin. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach m.in. w Axel Vervoordt Collection. Mieszka i pracuje w Borchtlombeek k/ Brukseli w Belgii.
otwarcie wystawy 16.03.2009 o godz.18.00
wystawa czynna do 27.03.2009 w godz. 15-18
GALERIA AT
ul Solna 4, 61-735 Poznań