Od 9 do 31 marca 2009 roku w BWA Galerii Zamojskiej można oglądać wystawę Juliusz Słowacki w ilustracji. W 2009 r. przypada rocznica 200 lat od urodzin wielkiego poety i 160 lat od jego śmierci. Juliusz Słowacki – ur. 4 września 1809 r. w Krzemieńcu, zm. 3 kwietnia 1849 r. w Paryżu – jeden z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu, dramaturg i epistolograf. Obok Mickiewicza, Krasińskiego i Norwida określany dawniej jako jeden z tzw. Wieszczów Narodowych.
Wystawa jest efektem XVI Ogólnopolskiego Pleneru Ilustratorów, organizowanego przez BWA Galerię Zamojską. Składa się na nią 45 prac 22 autorów,ilustrujących m.in.takie utwory jak: Beniowski, Król Duch, Balladyna, Lilla Weneda. Bogactwo treści, odmienność szkół, doświadczeń i postaw ilustrujących je twórców, zaowocowały wielką różnorodnością rozwiązań formalnych i warsztatowych.
Poezja Juliusza Słowackiego nie należy do literatury często ilustrowanej. Przesycona jest tęsknotą za Ojczyzną i smutkiem wywołanym świadomością upływającego czasu wobec nieuchronności zbliżającej się śmierci, skomplikowana w warstwie intelektualnej i emocjonalnej, wysublimowana. Artyści ilustratorzy biorący udział w wystawie to m.in. Janusz Stanny, Józef Wilkoń, Krystyna Michałowska, Wanda i Bogusław Orlińscy.
Wystawa czynna od 9 marca do 31 marca
w siedzibie BWA Galerii Zamojskiej, ul. Staszica 27
22-400 Zamość