13 marca 2009 roku o godzinie 18.00 w CSW Łaźnia w Gdańsku odbędzie się wykład prof. Ryszarda W. Kluszczyńskiego Strategie sztuki interaktywnej (od instrumentu do interaktywnego spektaklu). Sztuka interaktywna, pomimo swojej niezbyt jeszcze długiej historii, wykształciła wielką różnorodność strategii. Mowa tu o strategiach jako wyznacznikach dzieł interaktywnych, a nie o formach czy strukturach tych dzieł, ponieważ procesualny, performatywny charakter sztuki interaktywnej skłania do myślenia o niej w kategoriach wydarzeń, a nie artefaktów. Wszystkie te strategie wyznaczają zarazem podstawowe struktury doświadczenia sztuki interaktywnej, jak również uczestniczą w bardzo poważnym stopniu w kształtowaniu współczesnej kultury partycypacji, stanowiąc jej zasadnicze instrumenty.
W swoim wykładzie Kluszczyński zamierza poddać refleksji podstawowe atrybuty sztuki interaktywnej oraz chce przedstawić siedem strategii, które uważa za znamienne, zarówno dla współczesnej sytuacji tej sztuki, jak i dla jej historii. Omówi kolejno strategię instrumentu, gry, archiwum, labiryntu, kłącza, sieci oraz spektaklu. Ich analiza pozwoli również sformułować ocenę transformacji dotykających świat sztuki nowych mediów oraz ufundowaną na ich fundamencie współczesną kulturę audiowizualną.
Natomiast 14 marca o godzinie 18.00 w CSW Łaźnia Parakino odbędzie się prezentacja prof. Ryszarda W. Kluszczyńskiego Pionierzy sztuki wideo: Woody i Steina Vasulka. Prezentacja jest okazją do spojrzenia na twórczość tych uznanych za klasyków gatunku artystów w sposób usystematyzowany i metodologiczny. Na przykładzie ich twórczości wprowadzona zostanie autorska topologia sztuki wideo.
Woody i Steina Vasulka to para artystów, którzy wywarli ogromny wpływ na rozwój sztuki wideo, odgrywając w niej wyjątkową rolę. Aktywni od końca lat 60. tworzyli zarówno taśmy wideo, jak i instalacje oraz performance. Założyli The Kitchen – słynną nowojorską organizację alternatywną. Razem z Genem Youngbloodem i Peterem Weibelem kształtowali koncepcje sztuki medialnej. Rozwijali w szczególnym stopniu wideo wykorzystujące urządzenia przetwarzające i generujące sygnał elektroniczny. Aktywni po dzień dzisiejszy, łączą twórczość artystyczną, działalność edukacyjną
i kuratorską.
CSW Łaźnia
ul. Jaskólcza 1
80-767 Gdańsk