12 marca 2009 roku o godzinie 18.00 w Collegium Civitas w Warszawie odbędzie się debata Upadek komunizmu – temat nie filmowy? organizowana przez Muzeum Historii Polski.
W debacie wezmą udział:
Maciej Koźmiński – historyk, dyplomata, profesor i dyrektor Instytutu Dyplomacji Collegium Civitas; wieloletni pracownik Instytutu Historii PAN; profesor Collegium Józsefa Eoetvoes’a Uniwersytetu w Budapeszcie i Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1990-1996 ambasador RP w Republice Węgierskiej. Stypendysta m.in. CRNS (Paryż). Autor 70 prac z zakresu historii dyplomacji, stosunków międzynarodowych i narodowościowych w Europie Środkowo-Wschodniej XIX i XX wieku; redaktor naukowy (2. wydań i tyluż przekładów) m.in. Cywilizacji europejskiej (Scholar/Collegium Civitas/ IH PAN).
Wojciech Marczewski – reżyser i scenarzysta. W 1970 roku ukończył wydział reżyserii PWSTiF w Łodzi. W latach 1980-83 wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W latach 1984-86 prezes Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. W okresie stanu wojennego rozpoczął pracę pedagogiczną w Niemczech Zachodnich i w Danii. W latach 1991-93 był dziekanem wydziału reżyserii w The National Film and TV School of Great Britain w Londynie. Był opiekunem artystycznym wielu debiutów fabularnych i TV, w tym: Pogrzeb Kartofla Jana Jakuba Kolskiego, 300 mil do nieba Macieja Dejczera, Balanga Łukasza Wylężałka, List Deniala Hassanovicza i wielu innych. Od 1996 roku jest wykładowcą PWSFTViT w Łodzi oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Wydział Radia i TV).
Kiran Kolarov – urodził się w 1946 roku w Bułgarii. Studiował aktorstwo oraz reżyserię filmową w Państwowej Akademii Teatru i Filmu w Sofii. Od roku 1976 pracował jako reżyser w Państwowym Studio Boyana. W 1989 roku założył firmę producencką i dystrybucyjną Kolar. Jest autorem scenariusza i reżyserem filmu Bunt L.
Ana Janevski – urodziła się w 1976 roku w Belgradzie w rodzinie chorwackiej. Studiowała w Rzymie i Paryżu. Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie była kuratorem wystawy: Kiedy rano otwieram oczy, widzę film – eksperyment w sztuce Jugosławii w latach 60. i 70.
Prowadzenie: Wojciech Kałużyński (Dziennik Polska – Europa – Świat)
Debata jest częścią 3. przeglądu unikatowych filmów: Kogo kręci kino historyczne? 1989 – koniec komunizmu w oczach filmowców.
12 marca 2009 roku o godz. 18:00
pl. Defilad 1, Pałac Kultury i Nauki