Od 28 marca do 2 kwietnia 2009 roku w Kinie Amok w Gliwicach potrwa Tydzień Kina Niemieckiego. Impreza odbędzie się w Polsce już po raz ósmy; w dziesięciu różnych miastach Polski wyświetlane zostaną filmy związane z dwudziestą rocznicą upadku Muru Berlińskiego. Zawarta w nim myśl obejmuje bardzo różne aspekty życia w ramach historii podziału Niemiec; we wszystkich przygotowanych filmach motyw ten podejmowany jest na inny sposób.
Projekt ...niemieckie niuanse…deutsche details jest organizowany przez związki mniejszości niemieckiej w Polsce i ma na celu nie tylko ukazanie żywego i wieloaspektowego obrazu Niemiec, ale także pragnie rozbudzić zainteresowanie polskiego sąsiada rozwojem państwa niemieckiego. Ponadto zaangażowanie w promocję projektu związków mniejszości niemieckiej ma na celu ukazanie ich jako reprezentantów niemieckiego języka oraz kultury i stanowi zaproszenie do wymiany kulturalnej w Polsce.
Na specjalne spotkania dyskusyjne w ramach Tygodnia Kina Niemieckiego przybędą do Polski poza historykami oraz autorami także wybrani reżyserzy prezentowanych filmów. Rozmowy z gośćmi dotyczyć będą przede wszystkim Jesieni Ludów roku 1989 oraz idących za nią głębokich przemian w NRD i RFN. Oprócz najnowszych niemieckich filmów – Listopadowe dziecko i Pod Czerwoną Kakadu, wyświetlony będzie również klasyka niemieckiego kina film Podzielone niebo oraz film dokumentalny Lenin dotarł tylko do Lüdenscheid.
Dla młodszych widzów przeznaczony jest film Nic więcej, który może być omawiany podczas zajęć lekcyjnych. Organizatorzy Tygodnia Kina Niemieckiego udostępnią zainteresowanym dodatkowe materiały dydaktyczne. Wszystkie filmy wyświetlane będą w języku niemieckim z polskimi napisami. W Gliwicach Festiwal zakończy się klasycznym filmem Waltherer Ruttmanna Symfonia wielkiego miasta, prezentowanym w ramach DKF Classic. Pokazy filmów uzupełniają filmy krótkometrażowe nakręcone przez absolwentów szkół filmowych.
Program Festiwalu w Gliwicach:
Sobota, 28 marca 2009
17.30 Uroczyste otwarcie i przywitanie przez organizatorów. Wstęp wprowadzający w tematykę historii muru berlińskiego dr Magdalena Saryusz-Wolska, autorka książki Berlin: filmowy obraz miasta
18.00 Pod czerwoną kakadu / Der rote Kakadu (118′)
Nowy Czas (2′)
Niedziela, 29 marca 2009
18.00 Podzielone niebo / Der geteilte Himmel (110′ )
Jednolita melodia / Einheitsmelodie (5:32′)
Poniedziałek, 30 marca 2009
18.00 Listopadowe dziecko / Novemberkind (95′)
Teleportacja / Teleportation (13′)
Wtorek, 31 marca 2009
11.00 Nic więcej / Mehr is nicht (142′) – projekcja dla młodzieży szkolnej, dr Ewa Fiuk, Zakład Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach UŚ w Katowicach
18.00 Lenin dotarł tylko do Lüdenscheid / Lenin kam nur bis Lüdenscheid (88′)
Zapomniana brygada / Die vergessene Brygade (8`)
Środa, 1 kwietnia 2009
18.00 Nic więcej / Mehr is nicht (142′)
Czwartek, 2 kwietnia 2009
20.00 DKF Classic Berlin:
Symfonia Wielkiego Miasta / Die Sinfonie der Großstadt (65′)
Powiedz mi gdzie stoisz / Sag mir, wo du stehst ( 4:18′)
Organizatorzy Festiwalu:
Instytut Stosunków Zagranicznych (ifa)
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Kino Studyjne AMOK
Czas trwania: od 28 marca do 02 kwietnia 2009
Miejsce: Kino AMOK, Gliwice, ul. Kard. Wyszyńskiego 5