Program 34. KRT, odbywającego się w dniach od 20 do 26 kwietnia 2009 roku, został zbudowany wokół tematu wielogłos – współbrzmienie. Różnorodne środki wyrazu i pomysły na teatr, wplatanie w spektakl elementów teatru tańca, korzystanie z nowych mediów, zakorzenienie w muzyce, rytmie – wszystko to, zorganizowane w spektakl, buduje spójną wypowiedź artystyczną.
Kornél Mundruczó, niezwykle utalentowany reprezentant węgierskiej sceny przyjedzie do Krakowa ze swoim spektaklem Projekt Frankenstein, granym dla niewielkiej widowni – w blaszanym kontenerze, w którym dzieje się akcja, jednorazowo zmieścić się może jedynie 60 osób. Bliskość aktorów i widzów, nowocześnie naturalistyczna konwencja gry aktorskiej, detektywistyczny thriller dziejący się w środowisku marginesu społecznego – ten konglomerat czynników czyni z węgierskiego spektaklu przeżycie wyjątkowe w swoim rodzaju.
Balansując na cienkiej granicy między iluzją a prawdą, posiłkując się medium teatralnym i filmowym z równą swobodą, spektakl buduje atmosferę napięcia i osaczenia, przytłacza i przeraża, zachwycając jednocześnie mistrzostwem wykonania. Wejście na spektakl jest ryzykownym krokiem w niepewność rzeczywistości istniejącej na przecięciu fikcjonalnego i faktycznie istniejącego świata. Łamanie konwencji, płynne przejścia między gatunkami i spiętrzenie fikcji sprawiają, że węgierskie przedstawienie to jedno z tych rzeczywiście niezapomnianych przeżyć teatralnych.
Projekt Frankenstein to przedstawienie, o którym już głośno w całej Europie. Niemal wprost z Krakowa spektakl jedzie do Austrii, gdzie prezentowany będzie w ramach prestiżowego Wiener Festwochen. Pokazowi na KRT towarzyszyć będzie projekcja nagradzanego filmu Kornéla Mundruczó, Delta.
Zespół andcompany&Co. w ubiegłym roku zachwycił widzów KRT spektaklem little red (play): herstory’, który do dziś wielu wspomina jako niezwykłe doświadczenie teatralne. Prezentowane w Krakowie przedstawienie otwierało trylogię poświęconą XX wiekowi i naszym doświadczeniom z nim związanym. W tym roku organizatorzy proponują Mauzoleum Buffo, ostatnie ogniwo trylogii.
Mauzoleum… stanowi nieoczekiwane zderzenie prywatności i indywidualnych losów człowieka z powszechnym doświadczeniem dziejów. Myli się jednak, kto oczekuje od spektaklu wykładu czy prostej interpretacji losów ludzkości. Najświeższa produkcja ancompany&Co. to wybuchowa mieszanina estetyk teatralnych i sensów. Spektakl nie proponuje prostej, jednoznacznej interpretacji doświadczenia historycznego. Stanowi wręcz wyzwanie do podjęcia dyskusji i samodzielnej konfrontacji z zaprezentowaną przez artystów wizją świata.
A jest to wizja barwna, bogata w plastyczne odniesienia, posługująca się kiczem płynącym z popkultury i działaniami improwizowanymi, nasycona muzyką i rytmem. Kontekstem przedstawienia będzie specjalnie przygotowana prezentacja, w której skład wejdą wywiady z byłymi niemieckimi komunistami oraz prowokacyjna instalacja wideo o znanej nam już dzielnej pionierce, Little Red.