Do 8 kwietnia 2009 roku potrwa 7 Festiwal Polskich Filmów Kinoteka. W programie festiwalu znalazły się wybitne filmy oraz wydarzenia towarzyszące. Festiwalowy repertuar prezentowany będzie w sześciu znakomitych londyńskich instytucjach (Barbican, BFI Southbank, Cargo, Prince Charles, Riverside Studios, Tate Modern). W ofercie Festiwalu znajdą się najnowsze produkcje fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe, jak również spotkania z twórcami, wystawy i wydarzenia muzyczne.
16 marca o godzinie 20.30 w The Prince Charles Cinema będzie można zobaczyć film Idealny chłopak dla mojej dziewczyny / Ideal Boyfriend for My Girlfriendw w reż. Tomasza Koneckiego, wyst. Marcin Dorociński, Iza Kuna, 2008. Historia opowiada o tym jak wielka jest moc miłości od pierwszego wejrzenia. Kiedy Kostek spotyka Lunę, nie ma wątpliwości, że jest to ta jedyna. Problem polega na tym, że są tak różni, że trudno wyobrazić sobie by mogli żyć razem. Film twórcy Testoreonu (2007) i Lejdis (2008).
18 marca o godzinie 18.30 w BFI Southbank odbędzie się premierowa projekcja filmu Cztery noce z Anną / Four Nights with Anna w reż. Jerzego Skolimowskiego, wyst. Artur Steranko, Kinga Preis, Małgorzata Burczkowska, 2008, 91 min. Tajemniczy, niepokojący i delikatny. Filmem 4 noce z Anną Jerzy Skolimowski powraca jako reżyser po 17 latach milczenia. Artur Steranko wciela się w postać Leona, który wpada w obsesje na punkcie pielęgniarki w małym prowincjonalnym szpitalu. Jakie są jego motywacje i jak daleko posunie się jego obsesja? Po projekcji spotkanie z reżyserem.
21 marca o godzinie 14.30 w Riverside Studios w ramach retrospektywy filmów Jerzego Skolimowskiego będzie można zobaczyć:
None / Rysopis, wyst. Jerzy Skolimowski, Elżbieta Czyżewska,
1964, 80 min. Przełomowy film natychmiast został okrzyknięty przez krytykę jako film zwiastujący Polską Nowa Falę. Niskobudżetowy film nakręcony podczas lat spędzonych w Łódzkiej Szkole Filmowej. W głównej roli, niedojrzałego i bezczelnego Andrzeja Leszczyca, Skolimowski obsadził siebie. Reżyser zmusił Polski system produkcji filmowej do zrobienia tego filmu, wykorzystując dyletantyzm studentów jako przewrotne narzędzie.
Walkover / Walkower, wyst. Jerzy Skolimowski, Aleksandra Zawieruszanka, 1965, 77 min. Kontynuacja Rysopisu – błyskotliwego debiutu Jerzego Skolimowskiego z 1964 roku. Trzydziestoletni Andrzej Leszczyc wysiada z pociągu. Przed chwilą pod jego kołami zginęła dziewczyna. Ta sama, z którą spędził ostatnie chwile przed pójściem do wojska. Leszczyc jednak jej nie rozpoznaje lub też może nie chce rozpoznać. Znajomą twarz dostrzega za to wśród wysiadających. Chwila wahania i już wie. To Teresa – koleżanka ze studiów, przez którą został relegowany. Dziewczyna natomiast uczelnię skończyła i dziś jest cenionym pracownikiem naukowym. Andrzej przeciwnie. Niegdyś był bikiniarzem, obecnie – mimo dwu lat wojska – wciąż nie może znaleźć swego miejsca w życiu.
22 marca o godzinie 14.00 w ramach retrospektywy fimów Jerzego Skolimowskiego w Riverside Studios będzie można zobaczyć:
Barrier / Barriera, wyst. Jan Nowicki, Joanna Szczerbic,
1966, 84 min. Barrier Skolimowskiego jest trzecim I najbardziej oklaskiwanym filmem spośród jego pierwszych filmów. Dramat psychologiczny, którego bohater – młody, współczesny człowiek – usiłuje pokonać dzielące go od świata bariery: wieku, pieniądza, starych kultów, konwencji i hierarchii. Bohater rzuca studia, dom akademicki. Kiedy brałem stypendium, sprzedawałem się państwu ? Teraz mogę się sporzedać komu chcę! Jego marzeniem jest małżeństwo z bogatą kobietą, willa na przedmieściu i jaguar w garażu. Proces mieszczanienia jest, jego zdaniem, nieunikniony, własną degrengoladę trzeba więc przyspieszyć. Spotyka jednak dziewczynę, która ma odmienne ideały. To każe mu zrewidować swój stosunek do życia i siebie.
Hands Up! / Ręce do góry, wyst. Jerzy Skolimowski, Joanna Szczerbic, Tadeusz Łomnicki, 1967/1981, 90 min. Długo przetrzymywany prze cenzurę film doczekał się w 1981 nagrody dziennikarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.
23 marca o godzinie 19.00 w Cargo odbędzie się pokaz Polskich Filmów Krótkometrażowych część I
Loneliness Of The Short Orders Cook / Samotność kucharza szybkich zamówień, reż. Marcel Sawicki, 2008, 25 min
Take a Look / Popatrz, reż. Adam Palenta, 2008, 4 min
What Nobody Knows / Czego nikt nie wie, reż. Maciej Prykowski, 2008, 23 min
The Well / Studnia, reż. Andrzej Gosieniecki, 2008, 9 min
Joyets / Radostki, reż. Magda Osińska, 2008, 10 min. Po projekcji spotkanie z reżyserem.
W poniedziałek 30 marca o godzinie 19.00 w Cargo odbędzie się pokaz Polskich Filmów Krótkometrażowych część II
Aria Diva, reż. Agnieszka Smoczyńska, 2007, 30 min
Glass Trap / Szklana pułapka, reż. Paweł Ferdek, 2008, 15 min
Mr. Owl And The Barber From Targowek / Pan Sówka i fryzjer z Targówka, reż. Lesław Dobrucki, Marzena Popławska, Joanna Pawluśkiewicz, 2008, 10 min
The Splinter / Drzazga, reż. Wojtek Wawszczyk, 2008, 17 min. Po projekcji spotkanie z reżyserem
Festiwal Polskich Filmów odbywa się w wielu znaczących miejscach Londynu, takich jak: Belfast, Canterbury, Bristol, Warwick and Wolverhampton oraz wielu innych. Kinoteka on Tour dostarczy publiczności wszystko co jest najlepsze w nowym i klasycznym kinie polskim. W ramach festiwalu Kinoteka on Tour znajdują się liczne koncerty i pokazy wizualne.
20 i 21 kwietnia odbędzie się koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara.
2 maja odbędzie się koncert muzyki filmowej Krzysztofa Pendereckiego.
The Gulbenkian Thatre w Canterbury prezentuje następujący program:
23 kwietnia – The Silent Touch, reż. Krzysztof Zanussi, muzyka: Wojciech Kilar
24 kwietnia – Bram Stoker’s Dracula, reż. Francis Ford Coppola, muzyka: Wojciech Kilar
2 maja – Katyń, reż.Andrzej Wajda, muzyka: Krzysztof Penderecki