Do 13 lipca 2009 roku w Nowym Jorku będzie realizowany projekt: Podążając ścieżkami Grotowskiego – przygotowany przez Polski Instytut Kultury w Nowym Jorku. Rok 2009 został ogłoszony przez UNESCO, rokiem Jerzego Grotowskiego – 50 lat po ufundowaniu Polskiego Teatru Laboratorium i 10 lat po śmierci światowego reformatora teatru, wielkiego pedagoga i dla wielu, duchowego przewodnika.
Projekt, w Stanach Zjednoczonych, jest pierwszą tak szeroką prezentacją wpływu koncepcji teatru Jerzego Grotowskiego na wszystkie ścieżki jego artystycznej kariery. To szerokie spectrum jego pracy będzie prezentowane w ramach licznych wykładów, podczas paneli, projekcji filmowych oraz warsztatów.
W przygotowanie programu zaangażowało się kilka prestizowych instytucji Nowego Jorku: Tisch School of the Arts; Performance Studies Studio; Martin E. Segal Theatre at the CUNY Graduate Center; John Jay College of Criminal Justice, CUNY; Judson Memorial Church; La MaMa E.T.C.; Film Society of Lincoln Center oraz Lincoln Center Festival. Program przewiduje również spotkania z najważniejszymi współczesnymi praktykami sztuki teatralnej. Włączając w to pierwszych współpracowników Grotowskiego, dawnych aktorów Teatru Laboratorium, jak również teatry oraz badaczy sztuki teatralnej z całego świata. Projekt Podążając ścieżkami Grotowskiego przyczyni się do popularyzacji naukowego dyskursu o jednym z największych artystów i reformatorów teatru w XX wieku.
JERZY GROTOWSKI uważany za jednego z najważniejszych i wpływowych działaczy teatru XX – ego wieku, zrewolucjonizował współczesny teatr. W 1959 roku swoimi wczesnymi eksperymentami teatralnymi w Opolu i później w Teatrze Laboratorium we Wrocławiu zmienił zachodni sposób podejścia do teatru. Okres ten – teoretycznej pracy, także zwanym Teatrem Ubogim, był podstawą jednej z najbardziej wpływowych książek XX wieku: W kierunku Teatru Ubogiego (1968). Kolejnym etapem działalności artystycznej Grotowskiego był Teatr Źródeł (1976-1982) – projekt angażujący przedstawicieli tradycyjnych sztuk widowiskowych z całego świata. Grotowski był organizatorem wielu międzynarodowych wypraw terenowych, m.in. na Białostocczyznę, do Meksyku, Indii, na Haiti. Ich uczestnicy badali archaiczne techniki rytualne i dramatyczne, wśród których poszukiwali tzw. technik źródłowych. Pod koniec życia Grotowski przyjął rolę nauczyciela, Mistrza, który sprawuje duchową opiekę nad swoimi uczniami. Wykładał na wielu uczelniach całego świata, otrzymał kilka tytułów profesora honoris causa, w tym odznaczenie Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1997 roku został profesorem w specjalnie dla niego otwartej katedrze Antropologii Teatru w Collège de France. Zmarł w swoim mieszkaniu w Pontederze, po długiej i ciężkiej chorobie.
Program Podążając ścieżkami Grotowskiego:
28 marca od godz. 16 do 17.30 / Dyskusja: Wpływ Grotowskiego na trening amerykańskich aktorów / NYU Tisch School of the Arts, Room 108 721 Broadway, New York, NY 10003
Organizatorzy polecają również:
22 marca / godz. 14.00 / Pisząc o Teatrze Laboratorium: rozmowa z dziennikarzami / Double Edge Theatre
948 Conway Road Ashfield, MA 0133
Kurator: Richard Schechner, Dominika Bennacer
Koordynator projektu: Agata Grenda
NYU Tisch School of the Arts, Screening Room 006 721 Broadway, New York
Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku